Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Wypukliny krążków lędźwiowych, modelujące worek oponowy

Wypukliny krążków lędźwiowych, modelujące worek oponowy

Witam. Od grudnia zmagam się z ostrymi bólami kręgosłupa lędźwiowego z promieniowaniem do lewej nogi , mam problem z chłodzeniem(kuleje), z siedzeniem a ostatnio nawet z leżeniem . Noga cały czas cierpnie i czuje w niej mrowienie nie mogę się przechylić w bok ani zrobić przyrostu. W pracy jestem cały czas na nogach dużo dźwigam schylam się i chodzę . Wzięłam już 20 zastrzyków dexavenu i 6diprohosu i tone leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Niestety pomagają na chwilę jak tylko wracam do pracy koszmar zaczyna się na nowo. Neurochirurg skierował mnie na TK oto jego wynik: krążki międzykręgowe L4-L5i L5-S1 nieco symetrycznie uwypuklone na tylno-bocznych zarysach, modelujące worek oponowy, bez wyraźnych cech kolizji krążkowo-korzeniowej. Co oznacza taki wynik. Proszę o wyjaśnienie ponieważ wizytę u lekarza mam dopiero za trzy tygodnie.

KORA 2011-04-11, 15:52

Pani objawy wymienione wyżej wskazują na ucisk uszkodzonego krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Niestety w badanie tego nie potwierdza. Jednak lepszym badaniem było by MR. Stąd nie należy leczyć samego wyniku badania, ale pod uwagę brać także dolegliwości. Na pewno neurochirurg rozsądnie do tego podejdzie. Rozważyć można w Pani przypadku rehabilitację.

neuron 2011-04-11, 22:07

A co z pracą ? Nie chcę iść na L4 ale czy wykonywane czynności nie zniweczą wyników ewentualnej rehabilitacji. Jeszcze jedna sprawa od kilku dni cierpnięcię i mrowienie zaczęło się pojawiać również w prawej nodze na szczęście bez bólu ale jak długo?

KORA 2011-04-11, 22:50

Miałem już jedną operacje na kręgosłup, po rehabilitacji w ramach prewencji zus która została źle przeprowadzona, mam te same objawy,jest to przeciążenie lub zwyrodnienie krążka przez co jest niestabilny można leczyć ale jest tylko doraźny środek i tak trzeba będzie go ustabilizować przez implant polecam Piekary Śląskie

daniel 2011-04-13, 13:31

Badanie MR wykonane w sekwencji FSE i STIR,o obrazach T1i T2zależnych,płaszczyzna poprzeczna i strzałkowa uwidoczniło tylne wypukliny krążków międzykregowych na poziomach L3/L4,L4/L5iL5/S1-do około.1.4mm na poziomie L5/S1mm,zwężające światło kanału kregowego i otworów międzykręgowych.Obniżenie i osłabienie sygnału z w/w krążków międzykręgowych świadczy o ich zwyrodnieniu.Zniesienie lordozy. Stozek rdzenia na poziomie L2.

Dorota,lat 36 2012-08-29, 13:30

Lordoza L spłycona
Częściowa dehydratacja krążków m-k L4/5, L5/S1, obniżenie krążka L5/S1.
Wypukliny krążków m-k:
-niewielka okrężna L1/2
-tylne L2/3,L3/4-modelujące worek oponowy,
-l4/5, L5/S1- tylna prawoboczna modelująca worek oponowy i prawy korzeń nerwowy,
Trzony kręgowe prawidłowej wysokości; bez cech przebudowy kostnej.
Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach m-k na poziomie L4/5 i L5/S1 dodatkowo zwężają zachyłki boczne kanału kręgowego.
Osteofity na krawędzi trzonów L1,L2.
Stożek rdzenia prawidłowy.

Konrad 2012-11-05, 18:54

Wygładzona lordoza L.
Lewostronna skolioza L.
Stan po przebytej chorobie Scheuermana- pojedyńcze guzki w blaszkach granicznych trzonów pogranicza Th/l
Dehydratacja i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych L2/L3, L3/L4 i L5/S1
Najwyrazniej zmienione krazka L3/L4 z towarzaszacymi osteofitami na krawedziach trzonow.
Obszary podchrzestnej przebudowy typu modic I w trzonach kregowych stycznych zmienionych krazkow L3/L4 oraz L5/s1
Szerokopodstawne wypukliny krazkow L2/l3 oraz l4/l5 uciskaja worek oponowy
Szeropodstawna, prawostronna wypuklina krazka l3/l4 wraz z osteofitami na tylnych krawedziach, trzonow uciskaja worek oponowy oraz modeluja korzenie nerwowe l4 w prawym zachylku.
Tylna, posrodkowa wypuklina krazka l5/s1 wraz z osteofitami na tylnych krawedziach trzonow uciskaja worek trzonowy
Zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykregowych l3/l4 oraz l4/l5 zwesaja wymiary kanalu kregowego (w tym takze zachylkow bocznych) zwiekszajac cechy ucisku na struktury wewnatrzkqnalowe.

Czy jest mozliwosc leczenia tego i w jaki sposob?

Bożena 2013-11-18, 16:03