Od pewnego czasu bolą mnie nogi. Badanie kręgosłupa rezonansem pokazało dehydratację krążków międzykręgowych odcinka lędźwiowo-szyjnego; wypuklina krążka międzykręgowego do kanału kręgowego, na poziomie lędźwiowym. Co oznaczają te wyniki? Czy to coś poważnego? Czy te zmiany odpowiadają za moje bóle?
Docia 2011-02-05, 17:41
Prosze o ocene stanu kregoslupa, czy jest konieczna i możliwa rehabilitacja.
W badaniu uwidoczniono :
-spłycenie fizjologicznej lordozy;
-obniżenie wysokosci i sygnalu tarczm-kregowych na poziomie th10/11 th12/l1 i l5/s1;
- na poziomach l4/l5 i l5/s1 szerokopodstawne wypukliny tarcz m-kregowych, na poziomie l5/s1 wypuklina lateralizuje na strone prawa z komponentami dootworowymi oraz towarzyszacymi osteofitami krawedzi trzonow uciskaja worek oponowy i zwezaja otwory m-kregowe z mozliwoscia modelowania korzenie nerwowe L5 w prawym otworze m-kregowym;
-na poziomie S1/2 osteofity krawedzi trzonów uciskaja worek oponowy;
-na poziomach od L2/3 do S1/2 zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-wyrostkowych wieksze po stronie prawej dodatkowo zwezaja wejscia do otworow m-kregowych;
- stozek rdzenia o prawidlowym sygnale w badaniu MR;
-nierowne blaszki graniczne trzonow kregow objetych badaniem;
zmiany o typie torbieli maziowki przy prawym stawie m-wyrostkowym na poziomie L5/S1 sr. 5 mm;
-w trzonie L4 zmiana ogniskowa 18mm - najprawdopodobniej naczyniak;
Piotr 2012-08-11, 00:14
Witam, dziś odebrałam wyniki badania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Poproszę o wyjaśnienie i radę.
Spłycona lordoza.Minimalne zmiany wytwórcze na przednich krawędziach trzonów kręgowych.
Obniżona wysokość przestrzeni międzykręgowych na poziomach L2-L3 , L4-L5 i L5-S1 z cechami zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych .
Na poziomach L2-L3 niewielka centralna wypuklina krążka międzykręgowego do światła kanału kręgowego na głębokość około 0,2-0,3 cm nieco uciskająca na przednią powierzchnię worka oponowego .
Na poziomach L4-L5 centralno-prawoboczna wypuklina krążka międzykręgowego do światła kanału kręgowego na głębokości około 0,5 cm uciskająca na przednią prawą powierzchnię worka oponowego.Prawy otwór międzykręgowy jest zwężony przez wcześniej opisywaną centralno-prawoboczną wypuklinę oraz wpadnięty fragment krążka międzykręgowego uciskając prawy korzeń nerwowy .
Na poziomie L5-S1 centralno-prawostronna wypuklina krążka międzykręgowego do światła kanału kręgowego na głębokość około 0,4 cm z cechami przerwania pierścienia włóknistego, nieco uciskająca na przednią prawą powierzchnię worka oponowego , przylegając do wewnątrz kanałowego odcinka prawego korzenia nerwowego .
Poza wcześniej opisywanym poziomem L4-L5 korzenie nerwowe w świetle otworów międzykręgowych nie są uciśnięte .
Stożek rdzeniowy oraz włókna ogona końskiego mają prawidłowy sygnał w badaniu MR.
Sławek 2012-08-14, 12:58
Zmiany zwyrodnieniowe kregoslupa ledzwiowo-krzyzowego.wypuklina krazka miedzykregowego l5-s1.
Marzena 2012-08-30, 17:16