Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Wypuklina krążka międzykręgowego lędźwiowego, modelująca worek oponowy

Wypuklina krążka międzykręgowego lędźwiowego, modelująca worek oponowy

Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego
Zniesienie lordzy lędzwiowej.
Na poziomnie L1/L2 tylna centralna szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy z niemal całkowitą redukcją rezerwy płynowej na tym poziomie.Tylne obuboczne wypukliny krążków międzykręgowych L3/L4 i L4/L5 zwężające otwory międzykręgowe.
Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych.
Nie stwierdzam zmian patalogicznych w obrębie kanału kręgowego.

Mój 50 letni ojciec poszedł na to badanie i otrzymał takie oto właśnie wyniki.Jakieś 3 miesiące temu złapał go bardzo silny nieumożliwiający ruch ból w plecach w odcinku lędźwiowym i nodze.Poszedł do lekaża i kazał mu lekaż chodzić na rechabilitacje.Pomogło ból w kręgosłupie ustąpił ale nadal mojego tatę boli noga.Co to może być? Czy będzie konieczna operacja? Jest to niebespieczne? Proszę o szybką odpowiedź.
Dziękuję.

marcin 2010-08-03, 10:44

Jego krążek międzykręgowy uległ zwyrodnieniu i rozpadowi powodując ucisk worka oponowego i zwężając kanał kręgowy. Rehabilitacja nie likwiduje przyczyny, wzmacnia tylko mięśnie i uczy przyjmowania prawidłowej postawy. Na pewno jeśli rehabilitacja nie przyniesie rezultatów należy rozważyć zabieg operacyjny.

neuron 2010-08-05, 11:21

Badanie MR kręgosłupa lędżwiowego


Pogłębiona fizjologiczna lordoza odcinka L.Poziome ustawienie kości krzyżowej.
Trzony lędżwiowe prawidłowej wysokości,bez cech przebudowy.
Nie stwierdza się cech dyskopatii lądżwiowej oraz ucisku na struktury wewnątrzkanałowe.
Stożek rdzenia kręgowego prawidłowy.
Wskazana konsultacja ortopedyczna.

To badanie miałem robione pół roku temu,bylem u lekarza neurologa i powiedział żebym zainwestował w wygodne krzesełko bo to nic strasznego,
a mnie nawet przy dłuższym siedzeniu boli mocno dół kręgosłupa,mimo to że na opisie wyniku pisze konsultacja ortopedyczna,nie kazano mi iść do ortopedy tylko wrazie bólu brać leki przeciwbólowe.Nie wiem co dalej mam robić i czy to jest coś niebezpiecznego.BOJĘ SIĘ GDYŻ tak samo 10 lat temu było z nerkami,nic grożnego się miało nie stać,tak leczyli i tak samo mi mówili że już tyle lat jestem po operacji i chodzę z jedną nerką.Więc bardzo proszę mi pomóc.proszę o szybką odpowiedż.DZIĘKUJĘ

marek,14-08-2010 2010-08-14, 07:09

Czy to na pewno ból pochodzący od kręgosłupa? Może to stan zapalny kości guzicznej? Radzę wykluczyć również choroby jelit czy gruczołu krokowego. Warto skonsultować się z ortopedą.

neuron 2010-08-17, 14:27

Bardzo się zmartwiłam kiedy otrzymałam taki wynik , czy jest szansa na leczenie nieoperacyjne . Co oznacza ognisko zwyrodnienia tłuszczowego /naczyniak i jakie są konsekwencje pękniecie pierścienia włóknistego.
Bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu opisu i wskazówkę dotycząca typu leczenia
opis
Na poziomie L3-4i l4-5uwypuklenia krążków międzykręgowych typu bulging disc modelujące worek oponowy ,bez ucisku korzeni nerwów rdzeniowych.Wczesne zmiany zwyrodnieniowe opisywanych krążków w postaci obniżenia sygnału w obrazach T2 zależnych przy zachowanej wysokości krążka L4-5 i niewielkim obniżeniu wysokości krążka L3-4
Na poziomie L5-S1pośrodkowa wypuklina krążka międzykręgowego na głębokości 4-5 mm uciskająca worek oponowy ,przylegająca do korzenia prawego nerwu S1.Ognisko wysokiego sygnału w części centralnej wypukliny odpowiada pęknięciu pierścienia włóknistego . Zmiany generacyjne krążka - obniżenie wysokości sygnału w obrazach T2 ,objaw próżniowy , Niewielkie zmiany obrzękowe płytek granicznych L5 i S1
Osteofity przednio -bocznych krawędzi trzonów L3,4,5 ,S1
Ognisko zwyrodnienia tłuszczowego /naczyniak o średnicy 1,7 cm w trzonie l3 . Zmiany przeciążeniowe w stawach międzykręgowych na opisywanych poziomach

Anna 2012-07-03, 00:05

Witam. Własnie odbrałam wynik rezonansu i proszę o interpretację.1.wypuklina pierścienia wlóknistego krążka międzykregowego L2-L3,która modeluje brzuszną powierzchnię worka opony twardej i zwęża otwory międzykręgowe.
2. kręgozmyk przedniIstopniaL5.Na poziomie kręgozmyku krążek międzykręgowy jest zwyrodniały,jego pierścień włóknisty uwypukla się w kierunku kanału kręgowego i otworów międzykręgowych.Worek oponowy modeluje się na gornej krawędzi trzonu S1
3.zmiany zwyrodnieniowo-wytworcze na krawędziach sąsiadujących trzonów i w stawach międzykręgowych.
co znaczy ten wynik/

Anna 2013-01-11, 21:07

Witam. Od października 2012 roku odczuwam problem związany z częstym oddawaniem moczu (w niewielkich ilościach) . Wymazy z cewki moczowej wykazały obecność bakterii więc rozpoczęłem terapie antybiotykami przepisanymi mi przez urologa - łącznie zażywałem 4 różne antybiotyki - które przyniosły mi ulge na tyle dużą , iż myślałem że jestem zupełnie zdrowy . Jednak wymaz z cewki moczowej po raz kolejny wykazał obecność bakterii .Po każdym zakończonym antybiotyku wykonywałem wymazy i nie zawsze wykazywały one obecność bakterii - nawet wtedy gdy bakterie spowodowały u mnie zapalenie prostaty wymazy z cewki moczowej były stosunkowo najlepsze . Minęły 3 miesiące od ostatniej dawki antybiotyku a ja odczuwam objawy zbliżone do tych które towarzyszyły mi przy zapaleniu prostaty . W międzyczasie udałem się na wizytę do 2 różnych neurochirurgów , tak aby wykluczyć iż moja przypadłość jest związana z kręgosłupem - obaj lekarze nie stwierdzili żadnego związku mojej choroby z kręgosłupem lędźwiowym (na podstawie wyników rezonansu magnetycznego ) - zamieszczam poniżej wyniki rezonansu :
Na poziomie L4/L5 widoczne jest symetryczne uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu *bulging disc* modelujące worek oponowy . Na poziomie L5/S1 widoczna jest płaska pośrodkowa wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy . Krążek międzykręgowy L5/S1 wykazuje obniżenie wysokości . Prawowypukła skolioza i spłycenie lordozy kregosłupa lędźwiowego . Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym bez zmian . Widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego prawidłowe.
Moje pytanie brzmi następująco : czy moje problemy z bakteriami a co za tym idzie z oddawaniem moczu mogą być spowodowane uciskiem modelującym worek oponowy, jak można zinterpretować powyższe wyniki i w jaki sposób mozna zlikwidować ucisk na worek oponowy , który u mnie występuje ?

Rafał 2013-08-28, 17:11