Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Wypadnięcie dysku po operacji usunięcia dysków na poziomie szyjnym

Wypadnięcie dysku po operacji usunięcia dysków na poziomie szyjnym

W wyniku urazu kręgosłupa szyjnego (wypadek samochodowy) zostałam poddana zabiegowi usunięcia dysków z przestrzeni C4C5 ,C5C6 ,C6C7 metodą Clowarda. Spondylodezy w/w przestrzeni dokonano kołkami kostnymi pobranymi z talerza biodrowego.
Po 20 latach od zabiegu stan mojego kręgosłupa szyjnego MR :
Widoczne odprostowanie lordozy szyjnej z cechami przeprostu na poziomie segmentów ruchowych C3-C4, C4-C5, C6-C7 oraz patologiczną kyfozą ze szczytem na poziomie C5-C6.Na poziomie C4-C5 widoczny jest blok trzonów sąsiadujących kręgów..Zmiany degeneracyjne trzonów kręgów szyjnych, jak w przypadku zwyrodnienia tłuszczowego (zmiany typu II) .Długoodcinkowe zwężenie przestrzeni płynowej przedrdzeniowej na wysokości od C3 do C6.Pogłębienie zwężenia przestrzeni płynowej przedrdzeniowej na poziomie C5-C6 spowodowane przez patologiczną kyfozę kręgosłupa szyjnego na tym poziomie.
PO 20 latach od przebytego 1 zabiegu na kręgosłpie szyjnym, zmuszona byłam do ponownego poddania się zbiegowi z powodu wypadniecia dysku na poziomie C3-C4.
Czy wypadnięcie kolejnego dysku (bez wyrażnej przyczyny) miało związek z przebytym urazem kregosłupa i pierwszym zabiegiem i czy powstałe w wyniku procesu chorobotwórczego zwyrodnienia miały wpływ na fakt ,ze ponownie musiałam się poddać operacji?

Mariola 2011-02-06, 13:20

Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Duże znaczenie ma postęp zwyrodnienia. Jednak nie bez znaczenia jest przebyty uraz i operacja.

neuron 2011-03-07, 19:53