Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Wyniki TK kręgosłupa lędźwiowego bez kontrastu.

Wyniki TK kręgosłupa lędźwiowego bez kontrastu.

Badanie 1-fazowe spiralne kręgosłupa lędźwiowego Th12-S1 w warstwach 5mm.

-Spłycenie lordozy lędźwiowej.
- w dolnych kręgach lędźwiowych zmiany przeciążeniowe.
-W poziomie L4-5 symetryczne uwypuklenie krążka m-k o charakterze *bulging syndrom* z modelowaniem worka oponowego bez cech kolizji z korzeniami nerwowymi.
-w poziomie L5-S1 niewielka tylna, szerokopodstawna przepuklina krążka m-k bez cech kolizji z korzeniami nerwowymi.

Aktualnie jestem na drugim miesiącu zwolnienia chorobowego i chciałbym się dowiedzieć czy mam podstawy do dalszego chorobowego, odczuwam bardzo duży ból w kręgosłupie i nie wyobrażam sobie powrotu do pracy w tym stanie. Nie jestem osobą która *miga* się od pracy, ale po prostu nie daję rady. Ponadto 1,5 roku temu miałem zabieg na prawą przepuklinę pachwinową, piszę o tym ponieważ w czasie bóli kręgosłupa odczuwam również ból w miejscu zabiegu *promieniujący*, aż po jądra. Miałem usg przepukliny 2 miesiące temu które nic konkretnego nie wykazało. Właśnie wróciłem od lekarza ogólnego i mam we wtorek wizytę u neurologa. Lekarz ogólny stwierdził, że nic konkretnego nie może mi powiedzieć na podstawie tych wyników, a ja naprawdę nie dam rady wrócić w tym stanie do pracy, a nie zamierzam skakać z chorobowego na chorobowe tylko chciałbym coś z tym zrobić w jednym ciągu. Chciałbym się dowiedzieć jakie jest Państwa zdanie.

Pozdrawiam Serdecznie.

Kamil 2015-07-10, 10:59

Z opisu badania MRI jaki Pan przytacza wynika zwyrodnienie krążka międzykręgowego na poziomie L4-L5 -dehydratacja bez cech wypukliny istenozy. Zmiany mają charakter przeciązeniowy na poziomie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Aby powstrzymać postęp choroby proponuję kompleksową fizykoterapię (pole magnetyczne, prądy TENS,oklady borowinowe, cwiczenia wzmacnające mięsnie grzbietu wykonywane systematycznie. JEst to zestaw ćwiczeń jaki zademonstruje Panu fizykoterapeuta ewentualnie rehabilitant. Bezwzględny zakaz przeciązęn odcinka dolnego kregosłupa, ruchów rotacyjnych, podnoszenia cięzkich przedmiotów oraz przede wszystkim unikane pozycji w przodopochyleniu.
Basen minimum 2x tygodniowo.
Pozdrawiam

lek TS 2015-08-10, 14:19