Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Wymiana zastawki komorowo-otrzewnowej średniociśnieniowej

Wymiana zastawki komorowo-otrzewnowej średniociśnieniowej

Moja mama (56 l) trafiła we wrześniu do szpitala z ostrym wodogłowiem, jeszcze tego samego dnia wstawiono jej zastawkę komorowo-otrzewnową średniociśnieniową. Wcześniej przez dwa lata jeździła po lekarzach, bo bardzo źle się czuła, miała problemy z wysławianiem się, zapominała, w końcu prawie nie mogła chodzić, ale lekarze widzieli w tym głównie nerwicę lub depresję i na to ją leczyli. W końcu okazało się, że przyczyna jest zupełnie inna i po operacji, już następnego dnia wróciła do stanu, w jakim była dwa lata wcześniej, wszystkie problemy odeszły. Przez pięć miesięcy czuła się zupełnie dobrze, aż trzy tygodnie temu znów wszystko zaczęło wracać: złe samopoczucie, zmęczenie, apatia, zapominanie, gorsze chodzenie. Pojechała na kontrolę do neurochirurga, okazało się, że kawałem drenu na głowie wyszedł spod skóry, był widoczny na zewnątrz. Znów od razu wykonano operację, by schować go pod skórę, tyle że tym razem stan mojej mamy po operacji w ogóle się nie poprawił, wręcz przeciwnie, jest coraz gorzej. neurolog wypisał ją ze szpitala twierdząc, że przy wodogłowiu (czterokomorowym) to normalne, że stany psychiczne są zachwiane, sinusoidalne. Mam jednak wątpliwości co do tej diagnozy, bo ona nie ma różnych stanów, tylko najpierw przez pięć miesięcy było dobrze, a teraz po prostu jest coraz gorzej. Czy jest możliwe, że zastawka średniociśnieniowa, którą wstawiono sprawia, że nie dochodzi do ostrego wodogłowia, jednak taki poziom ciśnienia już powoduje u niej podane objawy? Czytałam o innych zastawkach, również takich, które są regulowane - czy wymiana zastawki jest równie skomplikowaną operacją co ta pierwsza? czy trzeba wymieniać cały obieg, czy wystarczy tylko zastawkę? I jeszcze jedno pytanie - mama od kilkunastu dni skarży się na bóle w dole brzucha, po prawej stronie, miała je już przed operacją poprawienia tego drenu, teraz też się pojawiają, mówi, że nachodzą ją co kilka dni, są coraz ostrzejsze. czy może być to związane z drenem otrzewnowym?

Iza 2013-02-24, 04:24

Moze byc to infekcja zastawki w czesci otrzewnowej, np ropien lub komora ropna, trzeba zrobic usg jamy brzusznej i badania krwi zeby wykluczyc zakazenie

asia 2013-03-26, 23:50