Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Wycięcie dysków przy dyskopatii odcinka lędźwiowego

Wycięcie dysków przy dyskopatii odcinka lędźwiowego

W badaniu rezonansu magnetycznego wykazano: obniżenie intensywności sygnału krążka m-k L4/5 i L5/S1 w obrazach T2- zależnych sekwencji STIR co przemawia za ich dehydrodacją. Ponadto w tylnej części w/w krążków widoczne jest drobne hiperintensywne ognisko mogące odpowiadać pękniętemu pierścieniowi włóknistemu. W segmencie L4/5 widoczna jest tylna pośrodkowa-dwuboczna przepuklina krązka m-k, modelująca przednią powierzchnie worka oponowego i zwężająca otwory międzykręgowe. W segmencie L5/S1 widoczna tylna pośrodkowa przepuklina krążka m-k modelująca przednią powierzchnie worka oponowego. W trzonie kręgu L4 widoczne są ogniska wielk. ok. 9 mm, hiperintensywne w obrazach T2-i T1 zależnych, ulegające wytłumieniu w sekwencji STIR- obraz przemawia za ogniskiem zwyrodniena tłuszczowego. Ponadto widoczne są zmiany zwyrodnieniowe typu 1 wg Modica.
Czy przy tym schorzeniu wymagana jest operacja, polegająca na wycięciu 2 dysków( tak zasugerowal mi jeden neurochirurg) , lecz inny lekarz chce mi wstawić implanty podnoszące dyski. Ktora z wyżej wymienionych opcji jest lepsza w moim prypadku, chyba że jest jeszcze inna opcja...????

Nicola 2011-07-15, 18:45

Innej opcji nie ma. Zmiany faktycznie wymagają leczenia operacyjnego. Tak naprawdę wszystko zależy od wieku, trybu życia. Implanty zastąpią krążki międzykręgowe i kręgosłup będzie jakby bardziej stabilniejszy. Warto dowiedzieć się o jakie implanty chodzi dokładnie. Czasami wymagana jest reoperacja. Jeśli chodzi o usunięcie tylko krążków międzykręgowych wpuklających się w kanał kręgowy to niestety często dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w sąsiednich odcinkach kręgosłupa, kręgosłup jest wówczas mniej stabilny.

neuron 2011-07-16, 10:17

Witam, dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam 31 lat , jestem drobnej budowy ciała, waże 62 kg przy wzroście 178. Prowadzę bardzo intensywny tryb życia(cały czas w ruchu).Czy przy wstawianiu implantów koneczne jest wycięcie krążków międzykręgowych? Co do implantu, to o ile dobrze zrozumiałam to ma byc** diam*.

Nicola 2011-07-17, 16:32