Wodniak a wodogłowie

Witam!
Mojemu 7miesięcznemu synkowi nagle zaczęła rosnąć główka.Skierowano nas na badanie usg mózgu. Wyszło ono tak: układ komorowy położony prawidłowo,symetryczny.Układ komorowy miernie poszerzony w zakresie rogów komór przednich po prawej 11mm, po lewej 10mm i rogów tylnych po prawej 13mm, po lewej 11mm. Rozstaw rogów przednich komór bocznych 47mm. Sploty naczyniowe normoechogeniczne,symetryczne,nieposzerzone. Przestrzenie podtwardówkowe obustronnie poszerzone 11mm,szczelina pośrodkowa poszerzona 12mm.
Nasz lekarz prowadzący powiedział, że to wodniak. I generalnie może dobry specjalista ale nic nie można się od niego dowiedzieć a na zadane przeze mnie pytania tylko coś odburknie.
Chciałam się dowiedzieć czy ten poszerzony układ komorowy jest niebezpieczny, jaki mogą być tego skutki. Boję się, żeby nie doszło do wodogłowia. Czym się różni wogóle wodogłowie od wodniaka, czy to zupełnie inne choroby, czy może wodogłowie być skutkiem wodniaka? Może trzeba zastosować jakieś leczenie? Czy ten wodniak to coś niebezpiecznego? Proszę udzielić mi jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi. Zupełnie nie znam się na tej terminologii medycznej. Czy ten układ komorowy jest bardzo poszerzony?

Gosia 2012-04-24, 23:20