Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Wielopoziomowa dyskopatia kręgosłupa, a leczenie

Wielopoziomowa dyskopatia kręgosłupa, a leczenie

Wynik MRI piersiowy:
Pogłebienie kifozy odcinka piersiowego kregosłupa.Podejrzenie hipoplazji 12tej pary zeber.Wielopoziomowe nierównosci i drobne guzki Schmorla blaszek granicznych trzonów od Th9 do Th12 po przebytej chorobie
Scheuermanna.Znaczne zmiany zwyrodnieniowe krazków m-k Th7-Th8 i Th8-Th9 wyrazone ich dehydratacja i zwezeniem, umiarkowane
zmiany od Th2 do Th7 ze zmniejszeniem ich uwodnienia i wysokosci, wczesne zmiany na pozostałych poziomach odcinka Th.
Osteofitoza na przednich krawedziach trzonów od Th5 do Th9 z towarzyszacymi przednimi uwypukleniami materiału krazków
oraz drobnymi zaostrzeniami krawedzi bocznych.Wyspy przeciazeniowej przebudowy tłuszczowej szpiku trzonów Th7-Th8-Th9.Niewielkie wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-k w dolnych segmentach odcinka Th.Podłuzna wyspa przebudowy tłuszczowej szpiku górnej czesci trzonu Th8 ew. naczyniak z dominujaca komponenta
tłuszczowa.Na wys.Th2-Th3 szerokopodstawna tylno-boczna prawa wypuklina krazka m-k modelujaca worek oponowy, dotykajaca do brzusznej prawej powierzchni rdzenia. Na wys. Th6-Th7 szerokopodstawna tylno-boczna lewa przepuklina krazka m-k o szerokosci 2 mm uciskajac na leweprzechodzace korzenie nerwowe Th7, dotykajaca do brzusznej lewej powierzchni rdzenia. Podstawa przepukliny siega wejsciado lewego otworu m-k.Na wys. Th7-Th8 szerokopodstawna tylna srodkowo-boczna i tylno-boczna prawa przepuklina krazka m-k o szerokosci 3 mm nieznacznie uciskajaca na brzuszna prawa czesc rdzenia, modelujaca worek oponowy i prawe przechodzace korzenie nerwowe
Th8. Zaostrzenia na tylno-bocznych krawedziach przylegajacych trzonów P>L.Na wys. Th8-Th9 szerokopodstawna tylna srodkowo-boczna i tylno-boczna prawa przepuklina krazka m-k o szerokosci 3-4 mm
minimalnie uwypuklajaca sie powyzej i ponizej poziomu krazka, nieznacznie uciskajaca na brzuszna prawa powierzchnie rdzenia i na prawe przechodzace korzeniae nerwowe Th9. Zaostrzenia na tylno-bocznych i bocznych prawych krawedziach przylegajacych trzonów.
Rdzen w odcinku piersiowym bez widocznych zmian ogniskowych lub obrzeku, prawidłowej szerokosci. Bez obrzeku szpiku.
Tkanki miekkie przykregosłupowe bez widocznej patologii.
W lędźwiowym dyskopatia wielopoziomowa, bez cech uciski - ta część konsultowana już z neurochirurgiem - bez potrzeby operacji.
Szyjny - 2002 rok stabilizacja c4/c5, c5/c6.
Obecnie po dwóch blokadach sterydowych, z czego druga pod kontrolą RTG - kręgosłup lędźwiowy.
Bolą mnie plecy, żebra, bardziej z prawej strony na dole i z lewej wyżej. Osłabiona prawa noga, brak możliwości stania na piętach, drgania mięśni w prawej nodze, oraz w części skóry na udzie/biodrze brak czucia (mogę się kłóć igła) mam problemy z zaparciami, podczas parcia ból w krzyżu. neurolog stwierdziłą osłabienie odruchu kolanowego. Wszystko dzieje się od 4 lat z przerwami, a obecny stan od 23 sierpnia. Po blokadach przeszłam serię terapii manualnej - 10, oraz prądy diadynamiczne, które poparzyły mi nogę w 4 miejscach. Poprawy nie ma. Dodatkowo przez leczenie sterydami wtórna niedoczynność nadnerczy - leczę się hydrokortyzonem. Od 2,5 miesiąca żyję i funkcjonuję dzięki tramalowi, choć nie zawsze działa. Czy naprawdę rozwiązaniem dla mnie jest ćpanie p/bólowych proszków i czekanie na... właśnie na co? Coraz częściej myślę o śmierci.. co robić? Jakie rehabilitacje?

Małgorzata 2015-11-06, 09:44