Witam,
Odwiedziłem już kilku lekarzy ortopedów, neurochirurga, ale jak na razie nie postawili oni trafnej diagnozy, a przynajmniej nie zaradzili na ból. Wykonywanych miałem kilka zabiegów, które nie przyniosły poprawy:
- okłady fango
- prądy z ketonalem
- ultradźwięki
- megatronik
- masaż odcinka szyjnego
- prądy Traberta
Odczuwam ból trzech odcinków kręgosłupa raz piersiowy raz szyjny, a raz lędzwiowy, zależy od pozycji w jakiej się znajduję, ból wędruje i występuję praktycznie cały dzień, dodatkowo wędruje pod łopatkę. Od jakiegoś czasu wykonuję ćwiczenia na kręgosłup i przy jednym (odginanie szyi do tyłu) odczuwam jak uwiera mi nerw nad okiem.
Może lekarze coś przeoczyli, może pomocy trzeba szukać u lekarza innej specjalności np. neurologa ?
Poniżej wyniki rezonansu i tomografu komputerowego.
MR kręgosłupa szyjnego 30.03.2011 r.
Badanie wykonano w sekwencjach echa spinowego w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych.
Wyrównanie fizjologicznej lordozy w odc. Szyjnym kręgosłupa.
Na poziomie C2-C3 niewielkie tylnie uwypuklenie krążka międzykręgowego, powodujące modelowanie worka oponowego, bez echa ucisku na korzenie nerwowe obustronnie. Kanał kręgowy szerokości ok. 10 mm w linii środkowej.
Na poziomie C3-C4 niewielkie tylnie uwypuklenie krążka międzykręgowego, powodujące modelowanie worka oponowego, ucisk na korzeń nerwowy po stronie prawej. Kanał kręgowy szerokości ok. 10 mm w linii środkowej.
Na poziomie C4-C5 tylne z prawostronną lateralizacją uwypuklenie krążka międzykręgowego, ucisk korzenia nerwowego po stronie prawej. Kanał kręgowy szerokości ok. 10 mm w linii środkowej.
Na poziomie C5-C6 tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego, możliwy ucisk korzeni nerwowych obustronnie. Stenoza kanału kręgowego – szerokość ok 9 mm w linii środkowej.
Na poziomie C6-C7 tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego, bez cech ucisku na korzenie nerwowe obustronnie. Kanał kręgowy szerokości ok. 10 mm w linii środkowej.
Wysokość trzonów kręgów szyjnych oraz przestrzeni m-k prawidłowa.
Intensywność sygnałów rdzenia kręgowego prawidłowa.
Pogrubienie błony śluzowej w obrębie zatoki klinowej o szerokości do ok 13 mm.
Wnioski:
Uwypuklenie krążka międzykręgowego na poziomach od C4 do C7.
MR kręgosłupa piersiowego 17.06.2011 r.
Badanie wykonano w sekwencjach echa spinowego w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych.
Na wysokości Th2/3, Th3/4, Th4/5, Th5/6 widoczne są uwypuklenia krążków międzykręgowych, wpuklają się w obręb kanału kręgowego na głębokości maksymalnie do 2 mm, powodują zmniejszenie przestrzeni płynowej przedrdzeniowej, bez ucisku na struktury nerwowe.
W obrębie rdzenia kręgowego na wysokości przestrzeni międzykręgowej Th5/6 poszerzony kanał centralny na odcinku długości około 16 mm do około 2 mm.
Poza tym intensywność sygnałów rdzenia kręgowego prawidłowa.
Wysokość trzonów kręgów piersiowych prawidłowa.
Stawy międzykręgowe prawidłowe.
Wymiar strzałkowy światła kanału kręgowego w granicach normy.
MR kręgosłupa lędzwiowego 22.09.2011 r.
Badanie wykonano w sekwencjach T1 TSE, T2 TSE, T2 TIRM FS.
Drobne wyostrzenie kostne na krawędziach trzonów kręgów, nieduże zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzykręgowych.
Nieduże centralne uwypuklenie tarcz międzykręgowych L3/L4/L5/S1 z niewielkim uciskiem worka oponowego i korzeni nerwów rdzeniowych.
Szerokość kanału kręgowego i sygnał stożka końcowego rdzenia w normie.
Tomograf kręgosłupa lędźwiowego 27.11.2012 r.
Wrodzona stenoza kanału kręgowego – wymiar ap ograniczeń kostnych kanału kręgowego w badanym odcinku wynosi 11.4 mm, wymiar strzałkowy 18 mm.
Rozpoczynające się zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzywyrostkowych.
Zachyłki boczne wielopoziomowo zwężone.
Przestrzenie międzytrzonowe:
1/2 bez cech patologii krążka miedzykręgowego.
2/3 niewielki uwypuklenie krążka międzykręgowego we wszystkich kierunkach.
3/4 L4/5 uwypuklenie krążka międzykręgowego we wszystkich kierunkach. Cechy bezwzględnej stenozy zachyłków bocznych w następstwie skrócenia wrodzonego nasady łuku oraz zmian zwyrodnieniowych w stawach międzywyrostkowych.
5/S1 wypuklina tylna centralna krążka międzykręgowego na głębokości 5 mm. Cechy modelowania struktur worka oponowego.
Według lekarzy ortopedów nie są to zmiany które powinny powodować taki ból. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł będę bardzo wdzięczny za rady.
Damian 2013-04-10, 21:15
No nie wierzę, na pewno ktoś ma jakiś pomysł i wiedzę w tym temacie. Dodam również, że leki takie jak opokan, ketonal czy diclo duo nie przynoszą ulgi co wg mnie wydaje się dziwne.
Damian 2013-04-12, 08:17