Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ucisk worka oponowego

Ucisk worka oponowego

Na ile groźny jest ucisk worka oponowego przy schorzeniach kręgosłupa? Co to jest ten worek oponowy i jakie dolegliwości pojawią się, kiedy coś będzie na niego naciskać? Mam bóle kręgosłupa (na całej długości) - to właśnie przez worek oponowy?














Mral 2011-09-30, 06:47

Worek oponowy to trzy blaszki opon: twardówka, pajęcza i opona miękka, które otaczają mózg i rdzeń kręgowy. Stanowiąc warstwę ochronną. Niewielki ucisk worka oponowego można leczyć rehabilitacją, przy ucisku na rdzeń kręgowy czy korzenie nerwowe występuje nerwoból, zaburzenia czucia czy niedowłady. W Pana przypadku ból wynika najpewniej ze zmian zwyrodnieniowych na wielu poziomach kręgosłupa.

neuron 2011-10-03, 20:47

Witam serdecznie, odebrałam opis badania TK. Nerologa mam dopiero za jakiś czas. Proszę o interpretację opisu..

*Na poziomach L3/L4 i L4/L5 dyskretne uwypuklenia materiału tarcz międzykręgowych z dyskretną impresją worka oponowego na L4/L5 pośrodkowo i obubocznie. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego 17 mm.
Na poziomie L5-S1 nieco większe uwypuklenie materiału tarczy międzykręgowej (wlk. ok. 5 mm ) uciskające worek oponowy pośrodkowo i paramiedialnie obustronnie. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego 15 mm*
Mam 28 lat i cierpie na bóle kręgosupa, które bardzo utrudniają mi życie. Będę wdzięczna za interpretację mojego wyniku zanim zobaczy to neurolog.
Pozdrawiam.

Monika 2013-06-15, 16:57

Witam
strasznie sie denerwuje , ponieważ odebrałam dziś wyniki MR . Wizytę mam dopiero w marcu i nie wiem co mam o tym myśleć
Mój wynik jest taki
W obrazach T2 -zależnych obniżenie poziomu sygnału z tarczy międzykręgowej L5/S1.
Wysokość tarczy miedzy kręgowych zachowana .
Prawidłowy poziom sygnału szpiku trzonów kręgów lędźwiowych .
Na poziomie L5/S1 centralno - prawostronna ekstruzja jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego i silnym uciskiem prawego korzenia S1. Po dożylnym podaniu SK widoczne wzmocnienie kontrastowe worka przepukliny .
Prawidłowy obraz korzeni nerwowych w obszarze otworów międzykręgowych .
Obraz rdzenia kręgowego w obrębie stożka rdzeniowego prawidłowy .
Asymetria żył biodrowych (szersza lewa żyła biodrowa wspólna ) - wskazanie poszerzenie diagnostyki usg jamy brzusznej i miednicy oraz obwodowych węzłów chłonnych .
Strasznie sie boje co mnie czeka :( .
Straciłam czucie w prawej łydce od zewnętrznej strony oraz w pięcie prawej i trzech pierwszych palcach zaczynając od małego u prawej nogi . strasznie sie boje , co dalej . Boję sie ze czeka mnie operacja :( a ja mam maleńkie dziecko bo ma 2,5 latka :( Jezu Chryste , co dalej :( .Proszę pomóżcie mi podpowiedzcie czy to cos złego .

Ewa 2013-12-20, 20:42