Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ucisk na nerw w nodze po operacji jądra miazdżystego

Ucisk na nerw w nodze po operacji jądra miazdżystego

WItam zrobiłam badanie rezonansu magnetycznego i otrzymałam taką diagnozę:
Dehydratacja i obniżenie krążka międzykręgowego L5/S1.
Drobne osteofity przy przednich krawędziach trzonów kręgów L3-L5.
Niewielki tyłozmyk kręgu L5 o ok. 4mm. Na poziomie L4/L5 widoczna jest wypuklina krążka międzykręgowego typu bulging na głębokość ok. 3mm . Wypuklina modeluje przednią powierzchnię worka oponowego i przylega do korzeni nerwów rdzeniowych, w większym stopniu po stronie lewej. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi ok. 10 mm. Na poziomie L5/S1 centralno-lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego wpukla się do kanału kręgowego na głębokość ok. 4 mm kierując się do lewego zachyłka bocznego i przylegając do korzenia nerwu rdzeniowego. W kanale kręgowym po stronie lewej widoczna struktura tkankowa o pośredniej intensywności sygnału szerokości ok. 4mm wchodząca do lewego otworu międzykręgowego i obejmująca korzeń nerwu rdzeniowego. Obraz przemawia za obecnością blizny. Po podaniu środka kontrastowego niejednorodne słabe wzmocnienie blizny. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi na tym poziomie ok. 11 mm.
Cechy zwyrodnienia tłuszczowego szpiku kostnego w zakresie trzonów kręgów L5 i S1. Poza tym sygnał szpiku kostnego struktur kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego prawidłowy. Stożek końcowy rdzenia kręgowego na poziomie L1, bez zmian ogniskowych, bez cech ucisku.
Pierwszą operację miałam w 2000r, , ponieważ miałam wypadnięte jądro miażdżyste i teraz mój stan się pogorszył. Chciałabym się dowiedzieć czy konieczna jest operacja gdyż nie mogę chodzić ,mam ucisk na nerw w lewej nodze i czy można temu jakoś zapobiec .Boję się kolejnej operacji ponieważ pierwszą źle zniosłam. I chciałam się jeszcze dowiedzieć czy konieczna jest zastawka. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Teresa 2011-07-24, 17:10