Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Trzask w odcinku piersiowym

Trzask w odcinku piersiowym

Nie wiem czy mam sie bac czy tez moge byc spokojna. Wchodzac do wanny cos mi *trzasnelo* w odcinku piersiowym, udalo mi sie szybko zrobic TK ale niezbyt umiem rozszyfrowac opis: zmiany zwyrodnieniowe wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów piersiowych. Przepukliny dotrzonowe w obrębie blaszek granicznych gornych i dolnych trzonów kręgów Th7 doL4.Trzony Th9 do Th11 klinowatego kształtu, obniżone w części przedniej. Przewężenie przestrzeni międzykręgowych w odcinku Th7 do Th12 z widocznym objawem próżni na poziomie Th9 -Th10. Torbiel podchrzęstna w obrębie wyrostka stawowego górnego lewego kręgu L1. Na poziomie przestrzeni L3 L4 niewielkie tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego spłycające prawy zachyłek boczny kanału kręgowego, bez ucisku na nerwy rdzeniowe. Na poziomie L4-L5 niewielkie tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego spłycające oba zachyłki boczne kanału kręgowego oraz powodujące zwężenie prawego otworu międzykręgowego w części dolnej, bez ucisku na nerwy rdzeniowe. Na poziomie L5-S1 przesunięcie trzonu L5 do przodu o około 4mm z towarzyszącym obustronnym złamaniem w części międzuwyrostkowej trzonów z widocznymi obustronnie drobnymi odłamami kostnymi. Po stronie lewej odłam kostny znajduje się w obrębie kanału korzeniowego, nie uciska struktur nerwowych. Na tym poziomie otwory międzykręgowe na skutek kręgozmyku oraz niewielkiego dokanałowego uwypuklenia krążka międzykręgowego przewężone w częściach dolnych.

Dominika 2012-01-19, 19:59

Opisano liczne zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatię oraz złamanie trzonu L5. Najlepiej osobiście zgłosić się do ortopedy. Najpewniej zostanie założony specjalny gorset, należy także leczyć czynniki ryzyka np. osteoporoze.

neuron 2012-01-21, 19:54