Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Torbieliki pokorzeniowe, wypukliny i rozluźnienie pierścienia włóknistego krążka lędźwiowego

Torbieliki pokorzeniowe, wypukliny i rozluźnienie pierścienia włóknistego krążka lędźwiowego

Prawostronne uwypuklenie tarczy mk L-5-S-1 w kierunku grzbietowym nieznacznie modeluje worek oponowy odpychając też ku tyłowi korzeń trawersujący tę przestrzeń w prawym zachyłku bocznym .Dyskretne rozlużnienie pirścienia włuknistego krążka mk L-4-L .Na obu poziomach tych krążki wsuwają się od dołu w kanały korzeniowe obustronnie.Na poziomie L-S-1doprowadzilo to już do wykształcenia osteofitów na tylno bocznych krawędziach trzonu L5 .O zwężeniach kanalów korzeniowych L4 do S1 wspołdecydują zgrubienia zwyrodniałych wyrostków stawowych..W pozycji badania najciaśniejszy jest lewy kanal korzeniowyL-5 S-1 ale jego odpowiednik po stronie prawej nie jest wiele szerszy..Osteochondroza blaszek granicznych L-5 i S-1 .W trzonach Th11,L2,L3 i L5 odlegle w czasie uformowały sie płytkie guzki Schmoria .W trzonach Th12 do L2 widoczne są ogniskowe stłuczenia które można różnicować z równie nieistotnymi klinicznie naczyniakami .Na poziomie L-2 L-3 widoczne są torbieliki pokorzeniowe. Ich rozmiary pozbawiają znaczenia klinicznego.

Bardzo prosze o odpowiedz czy tu tylko operacja pomoże?

Dorota 2010-12-14, 09:36

Wszystko zależy przede wszystkim jakie ma Pani objawy. Sama obecność tych zmian nie kwalifikuje Panią do operacji. Zmiany są liczne, zwyrodnieniowe, ale niektóre nie mają przełożenia klinicznego. Na poziomie, gdzie występuje ucisk worka oponowego i korzeni nerwowych operacja może być nieunikniona. Jadnak z wynikiem należy zgłosić się do neurochirurga, który po badaniu i obejrzeniu wyniku MR zadecyduje czy leczeniem będzie rehabilitacja czy zabieg.

neuron 2010-12-15, 16:54

Witam serdecznie,i oczywiście bardzo dziękuje za odpowiedz.
Tz ze jeśli nie ma bóli to nie trzeba operacji?Jeśli są to trzeba?
Mnie dyskomfort w plecach przeszkadza codziennie.Problem ze wstaniem z łożka itd.Lecz jeśli się :rozchodzę:to jest możliwie.Najgorzej jest gdy przychodzi ze tak powiem ten ogromny atak bolu,o to wtedy jest ciężko.Boli.Nie da sie chodzić ani lezeć.Mam wyznaczoną wizyte u neurologa.
Neurohirurg -to zapytał ostatnio czy się operujemy.???

Dorota 2010-12-15, 20:13

Czyli doradza jednak operację. Proszę jeszcze ustalić to dokładniej z neurologiem na wyznaczonej wizycie.

neuron 2010-12-16, 17:52

Dobrze.Dziękuje.

Dorota 2010-12-16, 17:59

Witam.Doczekałam się wizyty u pani neurolog która powiedziała że wynik nie jest zły.
Podjeła decyzje że powinnam udać się na masaż.
Do tego zmienne pole magnetyczne.
Czyż to nie dziwne ??
Masaż przy dyskopati???!!!

Dorota 2010-12-28, 20:18

Tak może być, masaż wzmocni mięśnie przykręgosłupowe, rozluźni także te pracujące nieprawidłowo, związane ze złą postawą ciała. Masaż powinien być dostosowany do Pani choroby.

neuron 2010-12-30, 21:08

Dziękuje za odpis.
Tak masaż powinien być dostosowany ,tak myśle -zarazem boje się by wstać po tym masażu z leżanki.W ledżwiach cały czas odczuwam ból.Pozatym te guzki Schmoria .Czy to jakaś choroba.??
Pozdrawiam

Dorota 2010-12-30, 21:22

Przerabiam ten temat z bólami co Dorota od ok.7 lat, miałem ataki rwy kulszowej różnego ttypu co jakis czas, ostatnio 2,5 roku temu i sam wychodziłem z tego poprzez cwiczenia*głównie unoszenie zgiętych nóg w zwisie na drążku z oparciem pleców ościanę.
(drabinki przyścienne}. ciężko na początku ale kręgosłóp się rozciągał i dyski się wciągały na swoje miejsce ale teraz tak mnie ścieło na początku grudnia że sam nie mogę wyjśc zpodziwu,ledwo chodzę i idę do neurologa bo czuję że teraz to coś gorszego bo te cwiczenie tylko pogarsza mi ból. jak ktoś ma lekkie bóle to niech spróbuje to cwiczenie.mi pomagało przez 7 lat

aligator72 2011-01-05, 22:15

A to cwiczenie znalazłem w prasie kulturystycznej.mam 39l i jestem DRIVEREM także większośc godzin w dobie na D***E i stąd te bajery z kręgosłupem.żona mi kiedyś beczała że ja nic nie robie cały dzień tylko jeżdzę siedząc na D***E i przychodzę wielce zmęczony To raz ją zabrałem w trasę*200km tam i 200km spowrotem to myślałem że 50km przed domem wruci stopem bo ją D**A i kręgosłup strasznie bolą.ha,ha a ja tak na okrągło. a może jest tu jaki kiero...co też jeżdzi i nażeka na kręgosłóp???

aligator72 2011-01-05, 22:29