Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Tendencja do zgięcia kyfotycznego w kręgosłupie szyjnym

Tendencja do zgięcia kyfotycznego w kręgosłupie szyjnym

Bardzo proszę o interpretację wyniku. Jakie niesie to zagrożenia i czy konieczny będzie zabieg chirurgiczny czy jakiś inny.

Fizjologiczna lordoza jest zniesiona.
W płaszczyznach strzałkowych badania zaznaczona jest tendencję do zgięcia kyfotycznego.
Tarcze międzykręgowe wykazują zdecydowane zmiany degeneracyjne.
Wysokość krążków międzykręgowych jest obniżona.
Na poziomach C4-C5, C5-C6 i C6-C7 widoczne są rozległe, tylne wypuklenia pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych z towarzyszącymi, przewlekłymi przepuklinami jąder miażdżystych o charakterze podwięzadłowym. Wtórnie widoczne są również zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgowych.
Kanał kręgowy na poziomach wypuklonych tarcz od C4 do C7 ma cechy bezwzględnej stenozy.
Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na poziomie C4-C5 jest zmniejszony do 5,7 mm.
Zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgowych skutkują zwężeniami otworów międzykręgowych na poziomach od C4 do C7, co powoduje zdecydowane uciski na korzenie rdzeniowe.
W zakresie uwidocznionego rdzenia kręgowego na poziomach C4-C5 i C5-C6 są wyraźnie widoczne nieprawidłowe sygnały odpowiadające gliozie z ucisku.
Płaszczyzna poprzeczna badania wykazuje, że na poziomie C5-C6 ucisk rdzenia kręgowego od strony przednioprawobocznej jest nieco silniejszy.

Barbara 2012-01-26, 23:18

Duże znaczenie ma przede wszystkim obraz kliniczny. Należy jednak liczyć się z możliwością leczenia operacyjnego. Dochodzi do ucisku rdzenia kręgowego.

neuron 2012-02-07, 18:31