Szeroki zbiornik wielki u dziecka

Proszę o interpretację tk głowy dziecka: szeroki zbiornik wielki 41x19x28.Struktury mózdżku o prawidłowej gęstości tkankowej,dostosowane do poszeżonego zbiornika wielkiego powiedziano mi że wynik jest dobry .Chcę znać państwa zdanie w tej sprawie














ewa 2010-05-13, 19:34

W zasadzie trudno ocenić, tak na wyrywki, wynik badania bez potrzebnych danych tj. chociażby wiek dziecka, przyczynę wykonania badania.

neuron 2010-05-13, 23:12

W dniu 13.05 prosiłam o interpretację TK głowy u dziecka 14 letniego upośledzenie umysłowe umiarkowane pomimo upośledzenia dziecko nieżle radziło sobie w szkole,najpierw przez 3 lata w szkole masowej,od 4 klasy szkoła specjalna program nauczania dla dzieci z upośledzeniem lekkim,od grudnia pogorszenie stanu zdrowia. stwierdzono zaburzenia zachowania i emocji z głęboką nerwicą lękową.Opinia pedagogiczna : od począdku dziecko wykazuje zmienność nastrojów i emocji.bardzo wyrażnie zaznaczona postawa lękowa.Objawiało się to brakiem chęci wejścia do klasy,chowaniem się pod stolikiem,do kąta,kucaniem ,chowaniem się za meble,przywieraniem do mebli.Uczeń rozumie wydawane polecenia ale wykonuje ją po usilnej motywacji nauczyciela.Występuje opóżniona reakcja.Potrafi starannie pisać ale po krótkim czasie następuje bazgranie,każdą pracę zniszczy :pokreś, podrze.Zdarzają się stany bezwładu,zastygnieńcia ciała zwisy z krzesła głową w dół tak samo z łóżka, raz zauwazyłam drgawki,najpierw było osłabienie dziecka ściągało na lewy bok potem wystąpiły drgawki nóg.Zdaniem nauczyciela uczeń ma duże możliwości i potencjał.Jednak są widoczne zaburzenia kiedy dziecko ucieka,niewiadomo kiedy i niewiadomo dokąd,uczeń zaczyna biec przed siebie,tak szybko ,że nie można go dogonić.Zdarza się to także w szkole i wdomu biegnie polami przeskakuje płoty i nawet rzeczkę.Było robione TK głowy .Gęstość tkankowa mózgowia w granicach normy.Układ komorowy prawidłowy.Komora 4 prawidłowa.Szeroki zbiornik wielki o wymiarach 41x19x28mm.Struktury móżdżku o prawidłowej gęstości tkankowej,dostosowane do poszeżonego zbiornika wielkiego.Przestrzenie płynowe przymózgowe o szerokości w granicach normy bez ognisk patologicznego wzmocnienia.Wszystkie środki psychotropowe powodują większe pobudzxenie nerwowe u dziecka .O czym mówią powyższe objawy.Proszę o opinię

E.S 2010-05-27, 17:40

Poszerzony zbiornik wielki może powodować zaburzenia neurologiczne ale nie w postaci zaburzeń lękowych. Zaburzenia lękowe wynikają raczej ze zmian w obrębie płatów czołowych mózgu ( w badaniu brak danych na ten temat). Czy poród dziecka odbywał się siłami natury? Czy podczas porodu doszło do powikłań? Na pewno w tym wypadku dziecko wymaga specjalnej opieki psychologicznej, psychiatrycznej i neurologicznej.

neuron 2010-05-31, 15:00

Odpowiedz do zadanego pytania z dnia 31.05 E.S .Poród siłami natury,bez powikłań..Syn był dzieckiem bardzo żywym gdy miał 8 miesięcy spręzynkował się do góry(podskoki do góry na kolanach),zaczął chodzić przed rokiem.Niestety bardzo póżno zaczął mówićpo 2 roku zycia,długo mówił pojedynczymi wyrazami pełną mowę opanował w wieku 7 lat dlatego też 2 lata był odroczony od obowiązku szkolnego,W wieku 4 lat był bardzo żywy przeskakiwał płoty,skakał po dachach np garaży i innych budynków,drzewach i niczego się nie bał trwało to do około 6 roku życi zawsze chodził swoimi dróżkami w tym czasie,gdy uciekał było go ciężko dogonić bo był bardzo szybki.Potem to się uspokoiło.Obecnie od grudnia obserwuję nasilone ucieczki.Ostatnie badanie to eeg głowy.Badanie wykonano w czuwaniu,przerywanym sennością.Obecne liczne artefakty biologiczne i techniczne,Zapis symetryczny,zrónicowany przestrzennie.Czynność podstawową tworzą dość regularne fale alfa 8,5-9,5 Hz o amplitudzie 50uV oraz nieliczne,pojedyncze i w grupach fale theta 6-7,RZ obecna,symetryczna.FS przerywana i ciągła poza wzrostem ilości arefaktów oraz prowokacją senności bez wpływu na zapis.W senności zwolnienie i rozpad czynności podstawowej oraz hipersynchronia zasypiania.W czasie 3 minutowej HW niewielki wzrost ilości fal wolnych,które ustępują po zakończonej aktywacji.Orzeczenie zapis na pograniczu normy-nieco zwolniona czynność podstawowa.Proszę powiedzieć mi co dzieje się z dzieckiem,czy klasyfikuje się na oddział w szpitalu oraz jaki oddział zależy mi żeby pomóc dziecku.Dziecko leczone jest w PZP z powodu zaburzeń zachowania i emocji,psychotropy pobudzają dziecko i nasilają w większym stopniu

E.S 2010-06-19, 21:55