Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Stan pooperacyjny L5-S1 i bóle kręgosłupa a praca zawodowa

Stan pooperacyjny L5-S1 i bóle kręgosłupa a praca zawodowa

Badanie MRI kręgosłupa L-S wykonane w sekwencji TSE, obrazy T1, T2, T2 tirm-zależne, w płaszczyznach czołowych, strzałkowych, poprzecznych.

L4-5 ; Zmiany degeneracyjne krążka w postaci dehydratacji, zmian degeneracyjnych odcinkowych okolicznego szpiku, nieznacznego zmniejszenia wysokości, uwypukleń tylnego obrysu krążka o około 3-4 mm w kierunku otworów międzykręgowych, co powoduje zwężenie światła otworów średniego stopnia i modelowanie nerwów rdzeniowych w otworach oraz uwypuklenia 3 mm w kierunku worka oponowego, co powoduje małego stopnia modelowanie worka, bez istotnej redukcji rezerwy płynowej worka oponowego.

L5-S1 ; Znaczne zmiany degeneracyjno-wytwórcze krążka w postaci znacznego zmniejszenia wysokości, degeneracji okoliczego szpiku, osteofitozy krawędzi trzonów kręgów (w tym w kierunku otworów m-kręgowych), nierówności podstawtrzonów kręgów, zmiany powodują uwypuklenia tylnego obrysu zdegenerowanego krążka w kierunku otworów międzykręgowych i kanału kręgowego, wymienione zmiany znacznie zwężają otwory międzykręgowe do wymiarów porównywalnych z wymiarami nerwów rdzeniowych co powoduje znaczny ucisk nerwów rdzeniowych w otworach, bez istotnego uciku/modelowania worka oponowego.

Jest to badanie kontrolne po operacji (odbarczenie stenozy L5-S1, foraminotomiaL5 str. prawa)

Dodatkowo zrobiłem także rezonans odcinka piersiowego gdyż odczuwam bóle do łopatki i barku lewego z drętwieniem palcy u dłoni lewej.

Opis:

Badanie MRI kręgosłupa piersiowego wykonane w sekwencji SE w obrazach T1, T2 -zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.

* wielopoziomowe dyskopatie - dehydracja krążków m-k + protruzja pierścieni włóknistych - największa tylno P-boczna na wysokości Th6-Th7 - powodują modelację worka oponowego bez cech ucisku rdzenia kręgowego

* zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze części kostnych

* zniekształcenie blaszek granicznych trzonów TH10-Th12 o charakterze guzków Schmorla - stan po przebytej chorobie Scheuermanna ???

Tak ogólnie bo widocznie za dużo do pisania by było

Czy takie zmiany w moim kręgosłupie dyskwalifikują mnie z wykonywania pracy zawodowej (moja praca to 8 godzin siedzenia przed monitorami ewentualnie więcej chodzenia z elementami dość ciężkiej pracy fizycznej). Usłyszałem już stwierdzenie podczas rehabilitacji, że ze mnie pożytku już nie będzie, że jedynie na rentę się nadaję, a mam dopiero 43 lata.

Kris 2012-06-06, 12:11