Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Sport przy wysuniętym trzonie lędźwiowym

Sport przy wysuniętym trzonie lędźwiowym

Witam. Chciałabym bardzo prosić o pomoc. Mam 32 lata. Jestem po rtg oraz tk odcinka lędźwiowego kręgosłupa za względu na częste bóle. Wizytę u neurologa mam w dośćodległym terminie a z racji mojego trybu życia, codziennych zajęć nie wiem czy mogę wrócić chociażby do ćwiczeń takich jak pilates czy joga a o tym, że chciałabym pojechać w góry już nie wspomnę...

Opis rtg:
*Wyprostowanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Obniżenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1. Trzon L5 przemieścił się ku tyłowi o około 5mm (retrospondylolisthesis L5). Wysokość trzonów kręgów zachowana. Zaznacza się sklerotyzacja krawędzi stawów krzyżowo-biodrowych.*

Opis TK:
*Na poziome L3/L4 niewielkie, centralno-obuboczne uwypuklenie materiału tarczy międzykręgowej na ok 3mm z impresją na worek oponowy i spłyceniem zachyłków bocznych, w większym stopniu lewego. Wolne światło kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym ok 11mm.
Na poziomie L4/L5 centralno-obuboczne uwypuklenie materiału tarczy międzykręgowej, nieco większe po stronie lewej na ok 4mm z impresją na worek oponowy i spłyceniem zachyłków bocznych, w większym stopniu lewego. Wolne światło kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym 10mm.
Na poziomie L5/S1 centralno-obuboczna, szerokopodstawna przepuklina materiału tarczy międzykręgowej nieco większa po stronie lewej - materiał tarczy uwypukla się w obręb kanału na ok 7mm, wywołuje znaczną ompresję na worek oponowy, całkowicie spłyca oba zachyłki boczne. Wolne światło kanału kręgowego w linii pośrodkowej na tym poziomie ok 8mm. Otwory międzykręgowe na poziomie L5/S1 obustronnie nieco węższe.*

Bardzo proszę o przetłumaczenie powyższego na język laika. Bardzo chciałabym wrócić do aktynego trybu życia, a przyznam, że obawiam, że mogę sobie zrobić więcej krzywdy niż pożytku. Z tego co poczytałam to jest to przypadłość dość powszechna, ale każdy przypadek jest troszkę inny a ja kompletnie nie rozumiem tych opisów.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Anna 2011-03-25, 16:07

Opis zobrazuje film http://www.youtube.com/watch?v=lHK6VF1GNGI&feature=related, jego pierwsza część. Poza tym część krążka międzykręgowego przemieszcza się ku kanałowi kręgowemu, gdzie znajduje się rdzeń kręgowy otoczony workiem oponowym.
Z wynikiem należy tak czy inaczej skonsultować się z lekarzem, który w zależności od występujących objawów i ich nasilenia zaleci albo rehabilitację lub rozważy w Pani przypadku zabieg operacyjny.

neuron 2011-03-27, 13:43

Dziękuję

Anna 2011-03-28, 00:11