Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Sport przy dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego

Sport przy dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego

Witam!

Mam 46 lat i prowadziłem do tej pory sportowy tryb życia (łyżwy, rower, bieganie winsurfing). Kilka lat temu miałem zdiagnozowaną lekką dyskopatię więc regularnie ćwiczyłem gorset mięśniowy kręgosłupa. Tydzień temu coś mnie porządnie *łupnęło w krzyżu* więc zrobiłem sobie rezonans. Oto opis zdjęć:

*Zmiany degeneracyjne krązków międzykręgowych l4-5 i l5-S1 w postaci dehydratyzacji wyrażającej się obniżeniem intensywności sygnału w czasie T2 oraz obniżeniem wysokości. Przepuklinq krązka L4-5 z uciskiem worka oponowego, zwężająca wymiar strzałkowy kanału kręgowego o 4 mm. Przepuklina krążka L4-s1 z uciskiem worka oponowego, zwężająca wymiar strzałkowy kanału o 6mm.
Niewielka przepuklina krążka th10-11 z niewielkim uciskiem worka oponowego, modelująca stożek rdzeniowy.
Stożek rdzeniowy bez zmian ogniskowych*

Po *łupnięciu w krzyżu* przez kilka dni nie mogłem się wyprostować. Ćwiczenia rehabilitacyjne i basen pomagają. Ponownie nie odczuwam silnych dolegliwości.
Bardzo proszę o informację, czy krążki posiadają możliwość do *zaleczania się*, czy też zmiany te mają charakter nieodwracalny. Sport jest dla mnie w życiu bardzo ważny. Wiem, że nie mogę podnosić ciężarów. Czy w takiej sytuacji moge jeździć na rowerze, łyżwach lub biegać?

Wydaje mi się, że pomimo ćwiczeń zmiany degeneracyjne postępują.

Stanisław 2012-02-21, 20:33

Opisano zmiany zwyrodnieniowe i cechy dyskopatii ze zwężeniem kanału kręgowego. Dolegliwości mogą nawracać, dlatego występuje bezwzględny zakaz dzwigania. Sporty można uprawiać oczywiście z rozwagą, rozważyć rehabilitację.

neuron 2012-02-23, 17:54

Dziękuję bardzo

Stanisław 2012-02-24, 20:18