Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Spłycenie lordozy lędźwiowej i dehydratacja krążków międzykręgowych

Spłycenie lordozy lędźwiowej i dehydratacja krążków międzykręgowych

Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykazał u mnie spłycenie lordozy lędźwiowej, dehydracje krążków lędźwiowych i zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze krążków międzykręgowych. Do neurologa jestem zapisana na za trzy tygodnie, a strasznie niepokoi mnie ten wynik. Co oznacza?














Halinka 2011-01-14, 21:52

Prawidłowo kręgosłup w odcinku lędźwiowym wygięty jest łukowato ku przodowi. U Pani nie ma tego fizjologicznego łuku, jest on spłycony. Poza tym występują zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego L5-S1 co w zasadzie jest wynikiem wieku, urazu, chorób kręgosłupa. Brak cech ucisku na worek oponowy i korzenie nerwowe. Jeśli występują dolegliwości bólowe, lekarz zaleci leki przeciwbólowe i ewentualnie rehabilitację.

neuron 2011-01-16, 11:34

Lordoza lędźwiowa jest to naturalna krzywizna kręgosłupa, spłycenie oznacza to, że Pani kręgosłup jest troszkę bardziej wyprostowany niż powinien. Dehydracja to proces pozbywania się wody z organizmu, a więc cechy dehydracji krążków międzykręgowych jest to ich odwodnienie. W następstwie tego procesu krążki są bardziej suche, mniej elastyczne i łatwiej ulegają pęknięciom co może prowadzić do przepuklin, wypuklin itp.

michał 2011-02-14, 19:22

Witam
Bardzo proszę o interpretację wyniku badania MRI kręgosłupa szyjnego.Niestety termin do neurochirurga mam za 2 miesiące a troszkę się niepokoję tym bardziej że z bólu nie mogę normalnie funkcjonować
Wynik
Spłycenie lordozy szyjnej tendencją do kyfozy w środkowo-dolnym piętrze i skolioza prawoboczna.
Zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzenia i wyciągnięcia krawędzi,zmiany zwyrodnieniowe w małych stawach.
Trzon C5 przebudowany/zwyrodnienie,inne?/,izointensywny w T2 i T1 po kontraście oraz hypointensywny w T1 bez kontrastu.
Cechy dehydratacji krążkam/kręgowego na wszystkich poziomach
Rezerwa płynowa przednia i tylna zachowana.
Nierówność płytek granicznych.
Sygnał uwidocznionej części rdzenia kręgowego w normie.
Na poziomie C2-C3 szerokość kostnych ograniczeń kanału 1,76 cm
Na poziomie C3-C4 bulging 0,19 cm,szerokość kostnych ograniczeń kanału 1,67cm
Na poziomie C4-C5 wypuklina tylno-pośrodkowo-prawoboczna,wielkości 0,42 cm z modelowaniem worka oponowego,ze zwężaniem prawego otworu m/kręgowego w przyleganiu do prawego korzenia,szerokość kostnych ograniczeń kanału 1,50 cm
Na poziomie C5-C6 wypuklina tylno-pośrodkowa,lateralizująca w lewo,wielkości 0,30 cm z modelowaniem worka oponowego,ze zwężeniem otworu m/kręgowego lewego,szerokość kostnych ograniczeń kanału 1,45 cm
Na poziomie C6-C7 bulging 0,19 cm,szerokość kostnych ograniczeń kanału 1,43 cm
Z góry bardzo dziekuję

Marta 2012-02-28, 18:36

Wykryto u mnie spłycenie lordozy lędźwiowej i mam drętwienie lewej stopy co z tym robić

Darek 2013-04-04, 17:30

Pogłębić i pomasować

Zorro 2013-05-07, 12:42