Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego z rotacją trzonów kręgów, osteofity i wypuklina

Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego z rotacją trzonów kręgów, osteofity i wypuklina

Witam, dzisiaj otrzymałem opis badania tomografii komputerowej, a ponieważ wizytę u neurologa mam dopiero za miesiąc a strasznie niepokoi mnie opis odcinka L5-S1 proszę o wyjaśnienie opisu badania i podanie opcji dalszego leczenia:

* ...Niewielkie lewostronne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego z rotacją trzonów kręgow.
Wysokość trzonów kręgow zachowane.
Dyskretnie zwężona przestrzeń mk L4-L5 oraz L4-S1
Na krawędziach trzonów kręgow L5-S1 obecne niewielkie osteofity.
Na poziomie L4-L5 obecna tylna wypuklina krążka mk z prawostronną lateralizacją o wielkości ok. 5mm uciskająca worek oponowy spływająca zachyłek boczny prawy.
Na poziomie L5-S1 obecna jest tylna przepuklina krążka mk prawostronną lateralizacją wypuklająca się w światło kanału kręgowego wraz z osteofitami tylnymi na głębokość ok 5mm modelując worek oponowy oraz wypełniająca zachyłek boczny ku dołowi na długość ok 20mm.
Na tym poziomie osteofity tylne wypuklają się w światło otworu mk po stronie prawej zmniejszając jego światło.
Drobne wyostrzenia na krawędziach powierzchni stawowych stawów mk L4-L5 i L5-S1...*

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Tomasz H. 2011-09-26, 21:57

Oprócz cech dyskopatii, czyli zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych występuje ucisk worka oponowego i najpewniej korzeni nerwowych oraz osteofity, czyli wyrośla kostne, które zwężają dodatkowo kanał kręgowy. Należy skonsultować się z neurochirurgiem osobiście, ponieważ decydujące są objawy kliniczne.

neuron 2011-09-27, 13:34

Hello, Neat post. There is a problem with your website in web explorer, may check this IE still is the market leader and a large component of folks will leave out your magnificent writing because of this problem. cfgekgaeecec

Johnd426 2016-10-18, 15:21