Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Skolioza lewowypukła, tyłozmyk L4 i przodozmyk L5

Skolioza lewowypukła, tyłozmyk L4 i przodozmyk L5

Witam,
prosze o pomoc w interpretacji opisu badania MRI, czy w moim wypatku pomoże tylko operacja?

Skolioza lewowypukła.Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych na poziomie od L3 do S1.
Obniżenie wysokości i dehydratacja krążków międzykręgowych na poziomie L4/L5/S1.

Na poziomie L4/L5 tyłozmyk L4 na ok 4 mm i tylno lewoboczna ekstruzja jądra miażdżystego krążka międzykręgowego w stronę kanału kręgowego na głębokości 5 mm z uciskiem worka oponowego i wybitnym spłyceniem zachyłka korzeniowego lewego. kolizja z korzeniem L5 po stronie lewej - korzeń pogrubiały o nieco podwyższonym sygnale.

Na poziomie L5/S1 przodozmyk L5 ok 5 mm i pseudoprotruzja krążka międzykręgowego tylna na 6-7mm.

Istontnej stenozy kanału kręgowego nie uwidoczniono.

Zwężenie otworów międzykręgowych na poziomie L4/L5/S1, na poziomie L4/L5 po lewej znaczne zwęzenie.

Stożek końcowy rdzenia kręgowego na poziomie Th12/Ls. Sygnał stożka i nici ogona końskiego w granicach normy.

Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, T2 w przekrojach poprzecznych, strzałkowych.

Marcin 2011-07-16, 18:54

Zmian są dość liczne. Na pewno wynik badania powinien ocenić neurochirurg, ocenić występujące objawy kliniczne i zadecydować ostatecznie o leczeniu, najpewniej operacyjnym jednak. Oczywiście wszystkie zmiany nie będą zoperowane, najpilniejszym miejscem jest L4-5.

neuron 2011-07-17, 11:14

Ja mam podobny wynik .Ile masz lat.

Ania 2011-07-17, 15:31

32 lata

marcin 2011-07-17, 21:25

Ja mam też podobny wynik.Mam 36 lat.Niestabilnośc kregosupa 5mm.Przodozmyk trzonu kregowego L5 z niewielka centralna protruzja krazka m-k L5/S1.

Darek 2011-07-17, 22:40