Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Skolioza lędźwiowa i guzki Schmorla na odcinku piersiowym

Skolioza lędźwiowa i guzki Schmorla na odcinku piersiowym

Witam

odebrałam wyniki badań i zaniepokoiłam się opisami. Bardzo proszę o opinię
Zdj. rtg kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego a-p i boczne: prawostronna skolioza odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Rezonans magn. kręgosłupa L-S: ustawienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym zachowane. W widocznym dolnym odcinku kręgosłupa piersiowego widoczne są guzki Schmorla. W obrazach T-2 zależnych miernie obniżony sygnał z tarcz międzykręgowych L4-L5 i L5-S1 jako wyraz dehydracji - przy zachowanej wysokości. Uwypuklenie tylnej krawędzi tarczy międzykręgowej L4-L5 z uciskiem worka oponowego i konfliktem tarczowo korzeniowym obustronnym śródkanałowo. Prawidłowy obraz korzeni nerwowych w obszarze otworów międzykręgowych. Poziom sygnału z rdzenia kręgowego w obrębie stożka końcowego zachowany.

Kalina 2011-03-17, 22:13

Występuje u Pani dyskopatia, gdzie możliwe jest powstanie ucisku na korzenie nerwowe wynikające z konfliktu tarczowo-korzeniowego. Na początek pewnie zostanie zlecona rehabilitacja, jeśli jednak dolegliwości są na tyle nasilone nie można wykluczyć konieczności operacji.

neuron 2011-03-18, 15:23

Lekarz stwierdził że w moim przypadku wystarczą ćwiczenia metodą McKenziego. Po kilku dniach wykonywania tych ćwiczeń, na początku pod okiem specjalisty, teraz już samodzielnie, ból prawie całkowicie minął. Ćwiczenia mam wykonywać co 2 godziny, po tygodniu stopniowo ograniczając częstotliwość do dwóch razy dziennie. Mam jednak pytanie. Rtg wykazało że mam skoliozę odcinka lędźwiowego natomiast w opisie rezonansu znajduje się zdanie : *ustawienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym zachowane*. Czy to się wzajemnie nie wyklucza? I jeszcze chciałam zapytać co oznacza ten * konflikt tarczowo korzeniowy obustronny śródkanałowo*.

Kalina 2011-03-23, 14:57