Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Skąpy rysunek bruzd i zakrętów przy dużym wodogłowiu u noworodka

Skąpy rysunek bruzd i zakrętów przy dużym wodogłowiu u noworodka

Moja córeczka urodziła się w 28 tyg. ciązy. Nastąpiły wylewy dokomorowe III stopnia. Po trzech tygodniach założono zbiornik Rickhama, wyniki usg: Szerokość komór 57 BPD83 wskaźnik evansa: 69%. Komory nierówne lewa nieco szersza. Po stronie prawej w stropie komory widoczne ognska porecefaliczne. Dodatkowo widoczna jamka porecefaliczna po stronie prwaej bocznie od wzgórza w okolicy jądra soczewkowateo. Dodatkowo po stronieprawej widoczna olbrzymia jama porecefaliczna zajmująca większą część płata czołowego. Wodociąg niedrożny. Struktura tkanki miąższowej typowa dla wcześniaka bardzo skąpy rysunek bruzd i zakrętów.
Bardzo proszę o przetłumaczenie tego wyniku. Czy to chodzi o to , że nie ma moja córeczka mózgu?

Małgosia 2010-09-15, 14:14

Faktycznie, wskaźnik Evansa jest dość spory, norma do 30%. Świadczy to o dużym wodogłowiu. Wynik badania mówi również o licznych zmianach powstałych po krwawieniu do mózgu. Nie oznacza to jednak, że nie ma mózgu. Brak bruzd i zakrętów jest wynikiem wieku dziecka. Na pewno należy wykonywać badania kontrolne. Niektóre zmiany pokrwotoczne ulegną regeneracji. Więcej informacji udzielną lekarze prowadzący na podstawie stanu ogólnego.

neuron 2010-09-19, 19:38