Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Silny ból kregosłupa u nastolatki przy wczesnych zmianach zwyrodnieniowych

Silny ból kregosłupa u nastolatki przy wczesnych zmianach zwyrodnieniowych

Witam,
moja siostrzenica skarży się na bóle kręgosłupa. Zaczęło się od lędźwiowego,a ostatnio bolał ją kręgosłup na wysokości łopatek. Nie mogła wtedy ruszać głową i krzyżować rąk. Bardzo ją bolało. Zrobiłam więc jej rezonans całego kręgosłupa. Bardzo proszę o pomoc co to może być, gdzie teraz z tym iść do ortopedy, neurologa czy neurochirurga? Prosiłabym o wytłumaczenie tych wyników. Będę bardzo wdzięczna. Bardzo się martwię o Nią, ma dopiero 16 lat.
Oto opis badań:

Badanie MR odcinka lędźwiowo - krzyżowego kręgosłupa, sekw. TSE/T1 ,T2, T2 tirm, płaszczyzna strzałkowa i poprzeczna.

Wynik:
Nieznaczne zniesienie lordozy górnego odcinka lędźwiowego kręgosłupa w pozycji leżącej.Bez cech spoczynkowej niestabilności.

Wielopoziomowe drobne nierówności i centralne do trzonowe pogłębienia blaszek granicznych trzonów w odcinku L1-L4 odpowiadające guzkom Schmorla po przebytej chorobie Schemermanna. Zmianom w blaszkach granicznych towarzyszą niewielkie zmiany zwyrodnieniowe krążków m-k.

Na wys.L2-L3 niewielka tylna środkowa wypuklina krążka m-k nieco modelująca worek oponowy, bez ucisku na korzenie nerwowe.

Wnioski: przebyta choroba Scheuermanna w odcinku Th i L kręgosłupa z przyspieszonymi zmianami zwyrodnieniowymi krążków m-k nieadekwatne do wieku i nielicznymi wypuklinami C-Th-L.




Badanie MR odcinka piersiowego kręgosłupa, sekw FSE/T1, T2, T2 tirm, płaszczyzna strzałkowa i poprzeczna.

Wynik:
Kifoza piersiowa w pozycji leżącej zachowana.
Bez cech spoczynkowej niestabilności.

Wielopoziomowe nierówności i drobne do trzonowe pogłębienie blaszek granicznych trzonów od Th6 do Th12 odpowiadające guzkom Schmorla po przebytej chorobie Scheuermanna. Wtórne niewielkie zaostrzenia na przednich krawędziach trzonów.

Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe krążków m-k Th6-Th7, Th7-Th8 i Th8-Th9, oraz wczesne krążków od Th9 do Th12

Na wys.Th6-Th7 drobna środkowo-boczna wypuklina krążka m-k nieco modelująca worek oponowy i dotykająca rdzenia na szczycie kifozy.




Badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa sekw FSE/T1, T2, T2 tirm, T2 iso space, T1 vibe GE/T2 płaszczyzna strzałkowa i poprzeczna.

Wynik;
Nieznaczne zniesienie lordozy odcinka szyjnego kręgosłupa w pozycji leżącej. Bez cech spoczynkowej niestabilności.

Wczesne zmiany zwyrodnieniowe krążka m-k C6-C7 z niewielką tylną środkową wypukliną modelującą worek oponowy i dotykająca do brzusznych korzeni nerwowych C7.

Olaa 2012-03-15, 14:49