Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ścierpnięcie stóp i dłoni przy zwyrodnieniach kręgosłupa lędźwiowego

Ścierpnięcie stóp i dłoni przy zwyrodnieniach kręgosłupa lędźwiowego

Zewnętrzne krawędzie pod stopami są jakby ścierpnięte / uczucie jakbym chodził na poduszkach/, tak samo zewnętrzne krawędzie dłoni, drętwienie palców rąk, przy odgięciu nadgarstka do tyłu silne skurcze mięśni np. przy podnoszeniu na rękach tułowia z podłogi. Załączam wynik badania MR.
Dziękuję za pomoc.

Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Wynik badania
Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, FSE T2, STIR przeglądowe w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych w warstwach o grubości 4 mm.

Kręgosłup lędźwiowy zniesionej fizjologicznej lordozie wykazuje obniżenie wysokości tarcz międzykręgowych na poziomie L4/L5 oraz L5/S1 z cechami dehydratacji. Dehydratacja tarczy międzykręgowej L2/L3. Zmiany zwyrodnieniowe o typie mieszanym z obrzękiem szpiku kostnego w przyleganiu do blaszek granicznych na poziomie L4/L5 oraz typu Modic II na poziomie L2/L3 i L5/S1.
Nierówności blaszek granicznych o charakterze guzków Schmorla.
Dziobiaste zaostrzenia krawędzi trzonów kręgowych – zwyrodnieniowe.
Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych z pogrubieniem wiązadeł żółtych.
Szerokości kostnych ograniczeń kanału kręgowego w normie.
Stożek końcowy rdzenia na poziomie L2 o prawidłowym sygnale.

Na poziomie L1/L2 widoczna jest tylna protruzja tarczy na 2-3 mm przekraczająca przyśrodkowo lewobocznie wysokość przestrzeni międzykręgowe ku górze, z modelowaniem worka oponowego.
Korzenie nerwowe wolne.
Na poziomie L2/L3 widoczne cechy uszkodzenia pierścienia włóknistego tarczy w jego części tylno pośrodkowej z przyśrodkowo prawoboczną protruzją tarczy na 4-5 mm dokanałowo, z modelowaniem worka oponowego, korzenie nerwu rdzeniowego prawego L3 w przyleganiu, bez cech kolizji.
Na poziomie L4/L5 widoczna szerokołukowa wypuklina tarczy na 4 mm ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych oraz uciskiem nerwu rdzeniowego lewego L5 w otworze międzykręgowym – możliwa kolizja.
Na poziomie L5/S1 widoczna jest szerokołukowa wypuklina tarczy dokanałowo na 4 mm ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych bardziej lewego z modelowaniem nerwów rdzeniowych L5
w otworach międzykręgowych, bardziej lewego, oraz modelowaniem korzeni nerwów rdzeniowych S1, bez poszerzenia ich obrysów.
Wskutek zmian zwyrodnieniowych zaznacza się na tym poziomie niewielki kręgozmyk tylny trzonu kręgu L5 s stosunku do trzonu S1.

Roman 2010-07-21, 18:45

Opis badania pokazuje bardzo zniszczony kręgosłup w odcinku lędźwiowym, dyskopatia najbardziej nasilona na poziomach: LL5 i L5-S1. Trzeba rozpocząć leczenie rehabilitacyjne oraz zmienić styl życia mniej obciążający dla kręgosłupa. Objawy mogą być spowodowane zmianami w kręgosłupie, dolegliwości kończyn górnych mogą być spowodowane zmianami w odcinku szyjnym.

Tomoo 2010-08-01, 16:50