Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Rozległa przebudowa osteosklerotyczna trzonów kręgów lędźwiowych

Rozległa przebudowa osteosklerotyczna trzonów kręgów lędźwiowych

Witam, odebrałam wynik TK kręgosłupa lędźwiowego i nie ukrywam, że trochę się przestraszyłam, dlatego bardzo proszę przynajmniej o ogólną interpretację tego wyniku:
Rozległa przebudowa osteosklerotyczna trzonów kręgów i nierówne blaszki graniczne wokół spłaszczonego krążka L3-L4. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Esowata skolioza lędźwiowa. Tylna przepuklina krążka L3-L4 wraz z osteofitozą krawędziową uciska worek oponowy i przewęża otwory m-k. Tylna, rozlana przepuklina krążka L4-L5 uciska worek oponowy. Oboczne zmiany zwyrodnieniowe wywołują konflikt z lewym korzeniem nerwowym w zwężonym otworze m-k. Również na poziomie L5-S1 zwężony jest lewy otwór m-k. Objaw próżniowy w krążku L3-L4. Pozostałe zobrazowane przestrzenie m-k w normie. Badanie zrobiłam ponieważ od jakiegoś czasu bardzo mnie boli kręgosłup na tym odcinku, problemy ze spaniem, wstawaniem z łóżka, krzesła, od czasu do czasu drętwienie lewej ręki itp. Do kogo mam teraz się udać: do ortopedy (od niego dostałam skierowanie) czy od razu do neurologa. Bardzo proszę o odpowiedź, z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam

Jola 2012-11-28, 08:51

W twoim przypadku nieodzowna będzie konsultacja neurochirurgiczna.Pozdrawiam

eskulap 2012-11-28, 10:59

Witam ponownie, dot. powyższego mojego wyniku tomografu, a mianowicie jestem po dwóch konsultacjach u neurochirurgów (dwóch różnych) i mam dwie rozbieżne opinie. Mianowicie jeden z nich twierdzi, iż w moim przypadku w grę wchodzi tylko i wyłącznie operacja, żadna już rehabilitacja na ten moment mi nie pomoże, wręcz może zaszkodzić. Drugi neurochirurg twierdzi, iż porządną rehabilitacją (ale dokładnie jaką, to mi nie powiedział, tylko kazał znaleźć dobrego rehabilitanta) jestem w stanie ominąć operację. Nie mniej jednak od obydwóch dostałam skierowanie do szpitali na operacje. Tyle, że patrząc na terminy, pierwsza na kwiecień 2014, druga na październik 2014, to faktycznie gdybym się ostro wzięła za ten kręgosłup to może bym coś *wyrehabilitowała*. Tyle, że mam niestety obawy, czy sobie nie zaszkodzę bardziej. Czy może iść do trzeciego??? Bardzo proszę o jakąś radę?

Jola 2013-03-08, 20:15