Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Rodzaj ćwiczeń zalecany przy przepuklinie kręgosłupa

Rodzaj ćwiczeń zalecany przy przepuklinie kręgosłupa

Od bardzo dawna boli mnie kręgosłup i plecy. Pomagały mi masaże i ćwiczenia, teraz nie pomaga już nic.

Fragment treści Spiralnego badania KT kręgosłupa lędźwiowego odcinka L2 -S1:

*Skrzywienie prawoboczne z rotacją osi długiej trzonów. Lordoza lędźwiowa spłycona. Na krawędziach przednio-bocznych zmiany zwyrodnieniowe osteofytarne miejscowo zaawansowane o charakterze wieńcowych dziobów kostnych, zmiany zwyrodnieniowe w stanach międzykręgowych bardziej wyrażone na poziomach L3/L4, L5/S1*

Poziom L3/L4: Zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego z obniżeniem jego wysokości i uwypukleniem we wszystkich kierunkach poza brzeg trzonu, głównie do tyłu i w lewo z cechami wypuklania się w obręb lewego otworu międzykręgowego z ograniczeniem jego rezerwy objętościowej. Przestrzeń epiduralna kanału kręgowego po stronie lewej zwężona.

Poziom L4/L5: Zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowegenao z jego uwypukleniem we wszystkich kierunkach poza brzeg trzonu z cechami uwypuklania się w obręb obu otworów międzykręgowych (bardziej prawego) z modelowaniem struktur worka oponowego z ograniczeniem ich rezerwy objętościowej. Przestrzeń epiduralna kanału kręgowego zwężona. Pogrubienie wiązadła żółtego.

Poziom L5/S1: Zmiany zwyrodnieniowo -degeneracyjne krążka międzykręgowego z obecnością ognisk próżni, obniżeniem jego wysokości i uwypukleniem we wszystkich kierunkach poza brzeg trzonu z cechami modelowania struktur worka oponowego i wpuklaniem się w obręb obu otworów międzykręgowych z ograniczeniem ich rezerwy objętościowej. Przestrzeń epiduralna kanału kręgowego zwężona. Więzadło żółte pogrubiałe.

Na krawędziach tylnych trzonów poziomów L3/L4, L5/S1 nawarstwienia osteotyfarne. Tropizm wyrostków stawowych na tych poziomach zaburzony.*

Proszę o pomoc/radę, ponieważ wizytę u lekarza mam dopiero za jakiś czas.

Aniela 2012-05-12, 13:13

W zasadzie wskazane jest wykonanie MR, najpewniej występuje ucisk na struktury nerwowe i należy to wykluczyć. Przytoczyła Pani tu wynik CT. Można skonsultować się jeszcze z neurochirurgiem.

neuron 2012-05-13, 12:21