Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Rehabilitacja a operacja przy dehydratacji krążków, przepuklinie i wypuklinie lędźwiowej

Rehabilitacja a operacja przy dehydratacji krążków, przepuklinie i wypuklinie lędźwiowej

Witam
Mam problem oto wynik mojego rezonansu . Dehydratacja krążków międzykręgowych L4-S1. L4/L5:Centralna przepuklina krążka międzykręgowego, z niewielką lateralizacją na stronę prawą , w wymiarze przednio-tylnym śr.7mm z uciskiem worka oponowego i niewielkim prawego korzenia nerwowego L5.Ponadto uogólnienie uwypuklenie krążka międzykręgowego z niewielkim ograniczeniem światła otworów międzykręgowych,
L5/S1: Obniżenie wysokości i uogólnienie uwypuklenie krążka międzykręgowego, bardziej na stronę prawą z niewielkim ograniczeniem światła otworów międzykręgowych i nieznacznym uciskiem prawego korzenia nerwowego S1.
Chcę zaznaczyć że zawodowo gram w hokeja na lodzie a od półtorej miesiąca czyli od momentu pojawienia się silnego bólu w lędzwiach (ból nie promieniuje do nogi ani pośladku ale nie dam rady się zgiąć w pół) nie gram ani trenuje. W tej chwili kończę dwutygodniowy cykl terapii manualnej i jest lepiej mogę się pochylać ale nie do końca ale kompletnie nic nie robiłem tylko leżałem to nie wiem jak będzie jak zacznę trening za miesiąc .I mam problem mgr. terapi mówi żebym leczył naturalnie nie operacyjnie a jeden lekarz ortopeda traumatolog żebym jak nie pomoże terapia zrobił nukleoplastyke a drugi specjalista neurochirurg dr S.Kwiek mówi żebym od razu zrobił zabieg stabilizacji dynamicznej(chyba DIAM) Co robić próbować czy iść na zabieg i to jaki jak coś ? a chcę jeszcze pograć parę lat w hokeja. Dzięki Michał

Michał 2011-03-29, 22:22

Tak, na początek radzę zastosować rehabilitację, skończyć ją i samemu w domu ćwiczyć wedle zaleceń około 45 min dziennie. Jeśli po miesiącu dolegliwości nadal będą występować, należy wówczas rozważyć zabieg operacyjny. Neurochirurg już indywidualnie dobiera metodę, w zależności od wieku i trybu życia. Operacja jednak wiąże się z ryzykiem, jak większość operacji. Dlatego na początek najlepiej przyłożyć się do rehabilitacji, tym bardziej iż brak promieniowania bólu.

neuron 2011-03-30, 20:31

Witam.
W badaniu stwierdzono:
- zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej;
- znaczne obniżenie wysokości krążków m/kręgowych L4-L5 i L5-S1 oraz obniżenie ich sygnału odpowiadające zmianom degeneracyjnym, dehydratacyjnym;
- nierówności obrysów blaszek granicznych L4, L5, S1. Słabo zaznaczone zmiany typu MODIC 1 na poz. L5/S1;
- drobne osteofity na krawędziach trzonów L4,L5,S1;
- na poz. L5/S1 uogólniona wypuklina z czynną szerokopodstawną przepukliną centralną-tylną uciskającą worek oponowy, częściowo spłycającą oba zachyłki boczne. Zmiany zwyrodnieniowe stawów m/kręgowych. Światło kanału kręgowego w proj. A-P 14 mm. Oba otwory m/kręgowe z cechami nieznacznego wpuklenia się wypukliny od dołu przy zachowanej rezerwie objętościowej;
- na poz. L4/L5 uogólniona wypuklina z czynną szerokopodstawną przepukliną tylną i tylno-prawoboczną, z uciskiem na worek oponowy oraz uciskiem na struktury nerwowe w obrębie prawego zachyłka bocznego. Lewy zachyłek boczny częściowo zwężony z modelowaniem struktur nerwowych;
- widoczne pogrubienie do 3 mm korzenia przedniego lewego nerwu rdzeniowego na poz. L4/L5;
- oba otwory m/kręgowe o zachowanej rezerwie objętościowej;
- poza tym kręgosłup L-S w bad. MR bez widocznej patologii.

Proszę o opinie czy coś tu pomoże rehabilitacja czy kręgarz ?
Mam 38 lat i typowo siedzącą pracę.

pozdrawiam

Piotr 2013-01-09, 23:17