Forum neurologiczne » Padaczka (epilepsja) » Przybliżanie się i oddalanie obrazu

Przybliżanie się i oddalanie obrazu

Mam 20 lat, od ok. 3 lat doświadczam czegoś dziwnego - w pewnym momencie obraz jakby oddalał się lub przybliżał - wszystko jest mniejsze lub o wiele większe niż w rzeczywistości ( wydaje się jakbym była taka malutka, na prawdę ciężko jest to opisać. Trwa to ok. 3 minut i wszystko wraca do normy. Nie odczuwam przy tym żadnych innych objawów, jestem całkowicie świadoma i normalnie funkcjonuję, nie przeszkadza mi to w wykonywanej czynności.

Jakiś czas temu na wizycie u okulisty zapytałam z ciekawości, czy takie coś może być spowodowane soczewkami które noszę mniej więcej 3 lata ( mam dość sporą wadę -3 na obu oczach, od podstawówki nosiłam okulary). Lekarz zrobił mi wszystkie badania i wszystko wyszło ok, ale stwierdził, że o może być coś na tle nerwowym.
Dostałam skierowanie do neurologa, a ten od razu skierował mnie na badania do szpitala. Miałam robiony rezonans, próbę tężyczkową, USG dopplerowskie, EKG oraz EEG ( dwa razy, raz po bezsennej nocy). Wszystkie badania wyszły dobrze, żadnych odchyłek od norm dla mojego wieku, EEG nic nie wykazało, rezonans też nie pokazał żadnych zmian.
Ze szpitala wypisano mnie z diagnozą: padaczka z objawami częściowymi. Lekarka stwierdziła to na podstawie *wywiadu i opisywanych objawów*. Wywiad wyglądał tak, że kazała mi opisać objawy i spytała czy wiążę te napady z czymkolwiek, ale nie potrafiłam odpowiedzieć, bo zdarza się to bez zapowiedzi co jakiś czas i nigdy nie zwracałam na to uwagi (co tydzień lub co parę miesięcy).
Od razu zapisała mi Depakine Chrono i nie chciała nawet słuchać o moich wątpliwościach co do trucia się bez sensu. Leków nie wykupiłam i nie będę ich zażywać dopóki nie będę miała pewności że to konieczne...

Czy to na prawdę może być padaczka, czy to trochę naciągnięta diagnoza?

Patrycja 2012-01-13, 21:24

W zasadzie samo eeg może być też prawidłowe w padaczce. Wykluczono przyczyny naczyniowe i ogniskowe a także okulistyczne. Zatem może to być objaw padaczki. Jeśli po stosowaniu leku przez ok. 4-6 tyg wystąpi poprawa oznacza to że diagnoza była słuszna.

neuron 2012-01-14, 13:39

4-6 tygodni nie miałam żadnych *objawów* bez stosowania leku... więc nie wiem jak miałabym widzieć jakąś zmianę, w tym właśnie jest najiększy problem..

pati 2012-01-15, 13:52

W takim razie pozostaje konsultacja psychiatryczna celem wykluczenia omamów wzrokowych lub innych przyczyn podłoża psychicznego.

neuron 2012-01-15, 19:28

....innych przyczyn podłoża psychicznego.... nie możesz stosowac leków obnizających próg drgawkowy

anna 2012-01-26, 09:16

Mam 18 lat i od malego mam takie cos.. ale moze raz na rok/pol roku mi sie zdaza.. niewiem co to jest ale sie tym nie przejmuje..

filip 2014-08-14, 02:15

Odkąd pamiętam przydarza mi się podobne zjawisko. Czasami raz na miesiąc jak u Ciebie, a ostatnio dwa razy w ciągu 2 tygodni. Nie mam, ani nigdy nie miałam żadnej wady wzroku. Stan ten potrafi się utrzymać od około 5 czasami do 20 minut. Jutro idę na konsultację okulistyczną. Z tego co wyczytałam w pewnej pracy doktorskiej nazywa się to *metamorfopsjami wzrokowymi* i faktycznie opisywanych jest kilka przyczyn, między innymi tak jak powiedziano Tobie: padaczka skroniowa bądź uszkodzenie okolicy skroniowej ale nie tylko.

S. 2015-01-04, 18:49

Miałam taki odjazd obrazu i po zamknięciu powiek to mijało. Po niedlugim czasie samo mi to przeszło. Wzrok mi się w tym czasie psuł i to pewnie miało jekieś znaczenie.Było to jak miałam 20 lat.

Ela 2015-02-05, 22:58

Ja mam 24 lata i od ok 3 lat obserwuje coś takiego u siebie, tak tez trafiłam na te stronę szukając podpowiedzi co to moze byc.

Mam to rzadko, trwa chwile i przypomina lekki odlot. Obraz jakby sie przekrzywia i lekko oddała, czuje duży lek. Pracuje w biurze po 8 godzin dziennie, następnie w domu spędzam ok 3 godziny dziennie przy laptopie, ale juz rekreacyjnie. Zauważyłam, ze takie sytuacje zdarzają mi sie tylko w pracy, w domu nigdy. Pomaga wtedy zamknięcie oczu i złapanie sie szybko czegoś (pomaga mi to złapać równowagę, mimo ze siedzę). Meczy mnie to trochę, mimo ze zdarza to sie dosyć rzadko, np raz na pół roku i trwa tydzień przez cały dzień pracy).

Beata 2015-12-03, 16:06