Przepuklina

Szanowni Państwo,
jestem 42 letnim mężczyzną, uprawiam sport (bieganie i kolarstwo), od 6 miesięcy po silnym ataku rwy kulszowej musiałem zaprzestać treningów.
Właśnie otrzymałem wynik rezonansu magnetycznego, proszę o interpretacje opisu pod kątem uprawiania sportu.


Badanie wykonano w sekwencjach FSE, FE i SE uzyskując obrazy T1, T2 - zależne, STIR w płaszczyźnie strzałkowej oraz obrazy T2 - zależne w płaszczyźnie poprzecznej na poziomach: L3-S1.

Zniesienie lordozy kręgosłupa lędźwiowego. Nierówne płytki graniczne większości uwidocznionych trzonów - najwyraźniejsze zmiany na pograniczu kręg. Th/L.
Zwężenie oraz dehydratacja krążka międzykręgowego L5-S1, z odczynowymi zmianami zwyrodnieniowymi przylegajacych trzonów (o typie stłuszczenia i obrzęku szpiku). Na tym poziomie centralno-prawoboczna przepuklina krążka - wnika na 6 mm do kanału kregowego, z zaznaczonym uciskiem na worek oponowy i prawy korzeń S1, z niewielkim zwężeniem otworów m-kręgowych.
Dehydratacja oraz uwypuklenie krążka L4-L5 (najwyraźniejsze centralnie) na ok. 4,5 mm, z uciskiem na worek oponowy.
Dyskretny bulging krążka L3-L4, z zaznaczonym modelowaniem worka oponowego.
Minimalny wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi: na poziomie L4-L5-S1 ok. 10,5 mm - zaznaczona stenoza; L5-S1 12,5 mm. Sygnał ze stożka rdzenia kręgowego prawidłowy.

Sławomir 2017-01-10, 09:01