Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Przepuklina tarczy mk * wypuklina tarczy mk

Przepuklina tarczy mk * wypuklina tarczy mk

Dzień dobry,
proszę o opinię
Opis MR:
- częściowe odprostowanie fizjologiczne lordozy kręgosłupa w górnym odcinku
- obniżenie sygnału tarcz międzykręgowych w sekwencjach T2 zależnych na poziomie L4/L5 i L5/S1, jako wyraz zmian degeneracyjnych i odwodnienia opisywanych struktur
- poziom L5/S1: pośrodkowo dwuboczna przepuklina tarczy mk. Zmiana nieznacznie modeluje worek oponowy. Wyciągnięcia kostne na tylnych krawędziach trzonów kręgowych na tym poziomie. Zmiany wyraźnie od dołu zwężają otwory mk.
- poziom L4/L5: pośrodkowa wypuklina tarczy mk. Niewielkie wyciągnięcie kostne na tylnych krawędziach trzonów kręgowych. Zmiany modelują worek oponowy. Guzki Schmorla na płytkach granicznych trzonów od TH10 do Th12 - przebyte zaburzenia kostnienia.
- Sygnał stożka kręgowego przedstawia się prawidłowo.

Objawy:
- bóle w części lędźwiowej
- *dziwne* czucie w lewej nodze - od kolana w dół

Pytanie:
1. Czy wg opisu wystarczy rehabilitacja czy konieczna będzie operacja? (mam 34 lata)

Darek 2014-07-07, 10:41

Jak ja miałem zabieg chirurgiczny to warunkiem jego przeprowadzenia była wcześniejsza (nieudana) rehabilitacja. Także najpierw rehabiltacja a później ew. operacja. Polecam Ci znalezienie dobrego fizjoterapeuty i udanie się do niego z Twoimi wynikami badań. Zaleci Ci ćwiczenia do wykonywania w domu oraz nauczy zasad profilaktyki. Dodatkowo aktywność fizyczna. Mi w największym stopniu pomogło pływanie.
_____________________
http://dbamokregoslup.pl

dużo zdrowia
Patryk
_____________________________________________
nie jestem lekarzem, nie udzielam porad medycznych
bóle kręgosłupa DA się wyleczyć

Patryk, dbamokregoslup.pl 2014-07-07, 15:04

Dzięki za komentarz. Mam nadzieję, że rehabilitacja pomoże.
Pozdrawiam

Darek 2014-07-08, 17:55