Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Przepuklina podwięzadłowa jądra miażdżystego L5-S1

Przepuklina podwięzadłowa jądra miażdżystego L5-S1

Witam, otrzymałam taki opis Obniżenie i osłabienie krążków międzykręgowych na poziomach L3-L4, L4-L5 i L5-S1. Centralna podwięzadłowa przepuklina jądra miażdżystego L5-S1, oraz wypukliny podwięzadłowe na poziomach : L3-L4 centralno boczna prawa, L4-L5 centralno boczna lewa, zwężające światło kanału kręgowego oraz otworów międzykręgowych i modelujące worek oponowy. Stożek rdzenia prawidłowy. Wnioski Przepuklina podwięzadłowa jądra miażdżystego L5-S1 oraz wypukliny podwięzłowe na poziomach L3-L4, L4-L5. Zwyrodnienie krążków międzykręgowych L3-L4, L4-L5 i L5-S1. Moje pytanie to co to właściwie znaczy?? Operacja?? Czy mogę dalej uprawiać sport w szczególności pływanie?? Co w przypadku zaplanowania ciąży?? Dziękuję za informacje.

Adrianna 2011-08-12, 21:32

Nie opisano cech ucisku na korzenie nerwowe, ale zmiany zwyrodnieniowe są dość liczne. Radzę udać się wpierw na rehabilitację. Oczywiście duże znaczenie w wyborze metody leczenia mają objawy kliniczne. Należy problemem zająć się teraz, ćwiczyć codziennie, aby w ciąży nie doszło do pogorszenia.

neuron 2011-08-13, 23:26

Czy w takim razie powinnam wykonać dodatkowe badania odnośnie ucisku na nerwy?? Czy są to jakieś szczególne badania- jakie?? Nic Pan nie napisał o operacji, czyli mogę rozumieć iż będąc 30 letnią kobietą mam szansę poprzez treningi i ćwiczenia polepszyć swój stan??
Ogólnie mój problem zaczął się w 2008 r. gdzie przeszłam już dwie rehabilitacje rok po roku...obecnie sama ćwiczę i regularnie pływam..
Objawy kliniczne przy przeciążeniu kręgosłupa to wygięcie ciała w boczną prawą stronę(łuk) i mega ból promieniujący na prawe biodro. Czasem również gdy NIE występuje bol kręgosłupa, drętwieje mi lewa ręka i mam dziwne uczucie w klatce...czyli mogę rozumieć, że jest to problem promieniowania od kręgosłupa ?, gdyż echo, ekg i holter nic nie wykazały.

Adrianna 2011-08-14, 13:58

Wyprostowanie lordozy lędzwiowej . Osłabienie sygnału RF w obrazach T2-zależnych i obniżenie wysokości tarczy międzykręgowej L5-S1 zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne . Na tym poziomie widoczna tylna , paramedialna od strony prawej , podwiązadłowa przepuklina jądra miażdzystego tarczy międzykręgowej ( około 7 x 12 x 9 mm) , schodząca nieco ku dołowi , modelująca-uciskająca worekoponowy i prawe korzenie nerwowe w zachyłku bocznym kanału. Zmianom tym towarzyszy drobna osteofitoza krawądzi trzonów oraz pogrubienie więzadeł żółtych . Dyskretne pasma obrzękowe wzdłuż blaszek granicznych trzonów L5 i S1 - zmiany degeneracyjne typu Modic I . Innych zmian w obrębie kręgosłupa lędzwiowo-krzyżowego i strukturach kanału kęgowego badaniem MR nie stwierdzonoa się. stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych zlokalizowany na poziomie L1-L2 . Nić końcowa ufiksowana prawidłowo.

Marcin 2013-08-08, 16:23