Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Przepuklina na poziomie L5-S, wypuklina L4-L5 i guzki Schmorla

Przepuklina na poziomie L5-S, wypuklina L4-L5 i guzki Schmorla

Mam 32lata. 1,5 roku temu urodziłam synka. ( cesarskie cięcie z znieczuleniem do kręgosłupa)Nigdy wcześniej nie miałam problemów z kręgosłupem, byłam całkowicie sprawna.W czasie ciąży przytyłam prawie 20 kg. W dniu porodu przy wzroście 168cm ważyłam 90 kg, obecnie 80kg. Od około roku diagnozowano u mnie 2 razy rwę kulszową i raz *korzonki*.Brałam olfen, miligammę, mydocalm forte, movalis. Gdy poza bólem typowym przy rwie kulszowej pojawiło się mrowienie w lewej nodze i stopie dostałam skierowanie na rezonans. Zdaje sobie sprawę,że muszę się oszczędzać, nie dźwigać. Ale czy to wystarczy prowadzić taki tryb życia? Chciałabym wiedzieć, czy konieczna jest operacja? Czy rehabilitacja może pomóc? Oto wynik rezonansu:

Badanie MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa wykonano w sekwencjach
SE i FSE w obrazach T1, T2 zależnych.
W badaniu MR uwidoczniono
· Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych pod postacią
dehydratacji na poziomach L1-L2 L2-L3 oraz L5-S1.
· Na poziomie L5-S1 tylna lewoboczna przepuklina krążka
międzykręgowego zajmująca zachyłek boczny uciskająca worek oponowy od
strony lewej oraz korzeń nerwowy.
· Na poziomie L4-L5 okrężna wypuklina krążka międzykręgowego
powodująca częściowe zwężenie obu otworów międzykręgowych oraz
odcinkowe modelowanie worka oponowego.
· Niewielkie guzki Schmorla na dolnych płytkach granicznych trzonów L1
i L2.
· Widoczny rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.

Małgorzata 2011-06-21, 10:52

Ze względu na to, że jest Pani młodą osobą radze najpierw udać się na rehabilitację. W razie konieczności i drugą. Operacja jest wyjściem dla Pani, ale ze względu na dziecko rozumiem, że ograniczy to znacznie Pani sprawność ruchową. Decyzja tak naprawdę należy także od neurochirurga, z którym warto się skonsultować.

neuron 2011-06-23, 12:07

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)

Małgorzata 2011-06-23, 23:24