Przepuklina L5-S1

Prosze o sugestie dotyczaca leczenia z powodu silnego bolu i mrowienia prawej k.dolnej spowodowanej przepukliną. Objawy sa od 2 tyg. wiek 45 l,duza aktywnosc , szczupla sylwetka i niestety lekarka ! Wynik Tc Na poziomie L 4 L 5 wypuklina tylna 5 mm uciskajaca worek oponowy. Na poziomie L5S1 duża tylna z lewostronna lateralizacja prepuklina krążka wpukla się na 10 mm uciska oponę i korzeń lewy. Czy jest szansa na poprawę po rehabilizacji? Serdecznie dziekuje

Przepraszam dolegliwosci opisane powyżej dotycza lewej k.dolnej pomylka

Iwona 2011-11-05, 18:41

W Pani przypadku występuje ucisk nie tylko na worek oponowy ale i korzeń nerwowy, czego rehabilitacja raczej nie usunie. Może wzmocnić mięśnie i nieco złagodzić objawy, ale będzie to tylko odroczenie leczenia operacyjnego. Warto osobiście skonsultować się z neurochirurgiem.

neuron 2011-11-08, 10:26

Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego wykonano w sekwencji SE, FSE (obrazy T1-i T2 zależne), w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych.
Badanie MR wykazuje spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego.
Na poziomie przestrzeni międzykręgowej L5/S1 uwidoczniła się dość duża, pośrodkowo-lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego w fazie extrusio, uciskająca worek oponowy i lewy korzeń S1, przylegająca do prawego korzenia S1 oraz do wiązki nici końcowych rdzenia po stronie lewej. Krążek ten wykazuje obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zależnych odpowiadające zwyrodnieniowej dehydrytacji.
Poza tym zmian w zakresie kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym nie wykazano. Stożek końcowy rdzenia kręgoweego bez zmian ogniskowych.
R. Ekstruzja L5/S1 z lewostronnym uciskiem korzeniowym.

Piotr 2012-10-08, 08:48

Witam mam 24 lata dzisiaj odebralam wyniki badania mr ale niestety nic mi to nie mówi.W badaniu stwierdza sie splycenie lordozy lędzwiowej.Obniżenie wysokości i skrócenie sygnału w obrazach T2-zależnych i w sekwencji STIR krążka międzytrzonowego L5/S1 z jego tylną przepukliną o szer.do 4,3 mm, ze stenozą kanału kręgowego z modelowaniem worka oponowego.Prosze o pomoc w rozszyfrowaniu wyników;)

Aga 2012-11-23, 17:20

Badanie wykonano w sek.FSET2 SET1STIR w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych o grubośći 4mm
Dehydratacja i obniżenie tarczy m/k l4-S1
Na poz.L4-L5uwypuklenie pierśćienia typu bulding na 3.5 mm dokanałowo z przewagą st. prawej i uciskiem w oponowego nerwy rdzeniowe widoczne w
sąsiedztwie zarysu tarczy możliwa kolizja ułożeniowa zwłaszcza po st.prawej
Na poz.L5S1 tylno pośrodkowa z lewostronna lateralizacja protruzja jądra miażdzystego tarczy m.k na 6mm dokanałowo z uciskiem w..oponowego i obrazem pękania p.włuknistego.Korzenie nnS1 po s.lewej widoczne są w sąsiedztwie zarysu tarczy możliwa k.ułożeniowa
Nerwy rdzeniowe obustronnie widoczne są w sąsiedztwie zarysu tarczy możliwa k ułożeniowa zwłaszcza po st.lewej
wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi 14-15mm .Mam 33 lata.Prosze o szybka interpretacje ponieważ niewiem co dalej robić. Miałem bule prawej nogi oraz kolan,bul nogi cofnoł się a kolana nawracają co jakiś czas.Lekarz przepisał mi sirdalud i przeciw bulowe których nie zażywam.Z góry dziękuje i pozdrawiam

chciałem dodać że Rehabilitant zalecił mi ćwiczenia które zmniejszyły dolegliwości związanez bulem kręgosłup.Jestem kierowcą karetki i bul przy siedzeniu jest uporczywy,czy zrezygnować z jazdy żeby sobie nie zaszkodzić bardzie

Grześ 2012-12-26, 13:59

Dzisiaj odebrałem wyniki MR odcinka lędźwiowo krzyżowego kręgosłupa. Oto opis: zwężenie szpary międzykręgowej L5/S1 z obniżeniem intensywności sygnału z krążka międzykręgowego w sekwencji T2 na tym poziomie świadczące o zmianach degeneratywnych w nim. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej towarzyszy centralno - lewoboczna przepuklina jądra miażdżystego do kanału kręgowego na głębokości ok. 10 mm ze znacznym uciskiem worka oponowego i zwężeniem lewego zachyłka bocznego oraz uciskiem korzenia nerwowego w nim. Ponadto widoczne sa początkowe zmiany zwyrodnieniowe trzonów w postaci wyostrzeń ich krawędzi. Wizyta u specjalisty dopiero z 5 dni. Chciałbym zapytać czy w taki stanie mogę dojeżdżac do pracy samochodem i czy w ogóle mogę pracować - praca siedząca/biurowa

Marcin 2013-03-14, 17:50

Artefakty ruchowe.Dehydratacja i nieznaczne obniżenie wysokości krążków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1.Centralno-lewostronna przepuklina krążka L5/S1(0 wymiarze AP ok.6mm)zwęrza lewy zachyłek boczny kanału kręgowego.gdzie modeluje i nieco uciska lewy korzeń nerwowy S1.Widoczne także nieznaczne modelowanie worka oponowy twardej.Tylna centralna protruzja krążka L4/L5 modeluje worek oponowy,bez cech ucisku struktur nerwowych na tym poziomie.Kilka guzków Schmorla w badanym odcinku kręgosłupa.Poza tym obraz kręgosłupa L/S prawidłowy.Pozostałe lędźwiowe krążki międzykręgowe o prawidłowym sygnale i zachowanej wysokości.Nie stwierzono zmian w obrębie worka oponowego.Stożek końcowy rdzenia kręgowego o obrazie prawidłowym.Proszę o wytłumaczenie tego wyniku badania,dodam,że mam 23lata i 3lata temu miałam robioną tomografię komputerową kręgosłupa wykryto przepuklinę kręgosłupa lędzwiowego po lewej stronie,czy to oznacza,że choroba postępuje?Czy będzie musiało się to skończyć operacją i czy są jakieś metody leczenia.Proszę o pomoc.

Bernadetta 2013-04-10, 19:07

Prosze o pomoc w interpretacji ponizszego wyniku:

Splycenie fizjologicznej lordozy.
wysokosc trzonow zachowana.
Zmiany zwyrodnieniowo-wytworcze z czesciach przyblaszkowych trzonow L5-S1 o charakterze zmian obrzekowych i typu II wg Modica.
Na tym poziomie nierownosci blaszek granicznych.

Dehydratacja i obnizenie wysokosci krazka L5-S1.
Przepuklina tylkna centralno-lewostronna L5-S1 wpuklajaca sie do kanalu kregowego na dl ok 9mm. Do przepukliny przylega rozlegla zmiana tkankowa o wym. poprzecznych 7x17mm i wym, CC27mm - nie ulegajaca wzmocnieniu kontrastowemu, wypelniajaca lewy zachylek boczny , uciskajaca worek oponowy od strony przednio-bocznej oraz korzen lewego nerwu S1 i zwoj lewego nerwu S2 - odpowiadajaca sekwestrowi.

Stozek rdzenia kregowego i nici ogona konskiego bez zmian sygnalu.

Czym dokladnie moze byc ta zmiana tkankowa?

Tadeusz 2013-04-19, 20:53

Witam, miałam robiony rezonans w styczniu 2011 roku i wynik był następujący: SKRÓCENIE SYGNAŁU KRĄŻKÓW M-KRĘGOWYCH NA POZIOMIE L4-L5, L5-S1. Na poziomie l5-s1 przepuklina tylna, centralna szerokość 7mm, wypukliny tylne centralne krążków międzykręgowych na poziomie l3-l4 - 3mm, na poziomie l4-l5 - 5mm.
W maju tego roku miałam robiony kolejny rezonans z następującym wynikiem: zachowanie lordozy lędźwiowej, półpoziome ustawienie kości krzyżowej. Dehydratacja krążków m-kręgowych na poziomie l4-l5, l5-s1. Dokanałowe uwypuklenia krążków m-kręgowych na l4-l5 centralna protruzja krążka m-kręgowego uciska worek oponowy, redukcja światła obu otworów m-kręgowych; l5-s1 uszkodzenie pierścienia włóknistego i centralna protruzja krążka m-kręgowego uciska worek oponowy, redukcja światła. Stożek rdzenia kręgowego o podwyższonej intensywności sygnału.
Bardzo proszę o pomoc i przetłumaczenie mi tych wyników.

Nina 2013-05-17, 15:00

Lordoza lędźwiowa spłycona.
Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych pod postacią ich odwodnienia i obniżenia wysokości na poziomach L3-L4, L5-S1.
Na poziomie L3-L4 widoczna niewielkie wypukliny podwięzadłowa bez wpływu na korzenie nerwowe.
Na poziomie L4-L5 niewielka wypuklina centralna z lateralizacją w prawo dotyka prawy korzeń L5.
Na poziomie L5-S1 szerokopodstawna przepuklina dokanałowa centralna z lateralizacją w lewo modeluje worek oponowy i nieznacznie lewy korzeń S1.
Poza tym krążki bez wypuklin. Sygnał stożka rdzenia bez zmian.

Marcin 2013-06-13, 18:13

Witam
Od około roku *męczę* się z przepukliną na odcinku L5-S1. O objawach nie będę pisał ponieważ są one bardzo podobne do już opisanych na tym forum. Oczywiście przeszedłem już dwie rehabilitacje i codziennie powtarzam ćwiczenia ustalone z fizykoterapeutą ale efekt jest mizerny. Prawdę mówiąc to przeszedłem depresję ponieważ do wystąpienia przepukliny byłem człowiekiem bardzo aktywnym fizycznie (piłka nożna, narty, rower itp.) . Niestety nie mogę w chwili obecnej robić tego co dla mnie było tak ważne i wnosiło do mojego życia wiele fantastycznych emocji. Mam 35 la i nie chcę być już *emerytem z balkonikiem*, dlatego chciałbym zadać pytanie lekarzowi, czy na podstawie badania MRI (poniżej) można stwierdzić, że nie wrócę już do wysokiej aktywności ?

Opis MRI
Zniesienie lordozy oraz lewostronna skolioza kręgosłupa.
Na poziomie L5-S1 pośrodkowa, podwięzadłowa przepuklina krążka międzykręgowego, sięgająca do kanału kręgowego na głębokość 6 mm, uciskająca worek oponowy i zwężająca otwory międzykręgowe.
Obniżenie wysokości krążka w części tylnej oraz obniżenie jego sygnału w obrazach T2 zależnych odpowiada zmianom zwyrodnieniowym.

Zmiany przeciązeniowe w stawach międzykręgowych na poziomach L3-4, L4-5 i L5-S1

Ognisko zwyrodnienia tłuszczowego o średnicy 1 cm w trzonie L3

Poza tym kręgosłup lędźwiowy bez zmian .
Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego są prawidłowe.

Marcin 2013-07-30, 14:56

Proszę o pomoc w wyjaśnieniu poniższego opisu.

Tk kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego (poziomy L1-S2)lordoza zachowana, esowate skrzywienie. Wysokość trzonów prawidłowa.
Na poziomie L5-S1 centralno-prawoboczna pjm powoduje modelowanie worka oponowego w miejscu wyjścia pochewki, wspólnej w początkowym odcinku dla prawych korzeniu S1 i S2. Obniżenie tego krążka m/k oraz niewielkie osteofity na tylno-bocznych krawędziach trzonów powodują zwęzenie otworów m/k.
Na pozostałych poziomach bez widocznych cech dyskopatii.
W k. biodrowej ognisko osteolityczne wielkości około 11x15x10 mm, o cechach zmiany łagodnej ( bardziej precyzyjna ocena możliwa w bad RM)
Objaw próżniowy w stawach krzyżowo-biodrowych świadczy o procesach zwyrodnieniowych.

Malwina 2013-09-27, 15:08