Przepuklina L4-L5

Witam. Mam podobny problem jak wielu z Was natomiast mój dylemat ma nieco inne podłoże. Mam przepuklinę na odcinku l4-l5 i dodatkowo ześlizg l5-s1. ponad rok temu przy pracy fizycznej dopadł mnie silny ból kręgosłupa który trwał intensywnie koło miesiąc a później przez kolejne 2 miesiące czułem taki lekki dyskomfort, wkońcu przeszło. Zaciekawiło mnie to i postanowiłem pójść do lekarza i tak od lekarza rodzinnego przez neurologa później rezonans magnetyczny trafiłem do neurochirurga i oczywiście jedyne wyjście operacja. Dużo tutaj czytałem o Waszych przypadkach i wiem że jest ona konieczna natomiast u mnie jest jedna duża różnica -- NIE MAM niemal żadnego bólu. Piszę niemal żadnego ponieważ po wizytach u lekarzy i nakierowaniach *tutaj pana powinno boleć, tam powinno mrowić* miewam jakieś tam śladowe znaki dolegliwości ale niewiem czy to nie jest czasem kwestia sugestii. No więc konsultowałem się początkowo u 2 neurochirurgów - pierwszy mówił *pod nóż ostatecznie, biegaj pan, skacz, rób wszystko co robiłes, bedzie paraliż będziemy działać* zniechęcające prawda? umówiłem więc prywatną wizytę u renomowanego profesora. Ten bez wahania powiedział tniemy a ja pod wpływem jego autorytetu nie śmiałem się sprzeciwiać. Termin operacji wypada za kilka dni, postanowiłem dla rozwiania wątpliwości skonsultować się z jeszcze jednym - trzecim już lekarzem neurochirurgiem. Ten odpowiedział asekuracyjnie ze przy braku bolu lepiej poczekać z działaniami jednak podkreślał dużą renomę profesora mającego wykonać zabieg i mowił że trudno przewidzieć skutki jakiej kolwiek z moich decyzji. Więc moje pytanie brzmi - CZY SPOTKALIŚCIE SIĘ Z PRZYPADKIEM TAKIM JAK MÓJ? ŻE MIMO TAKIEGO SCHORZENIA NIE CZUJĘ PRAKTYCZNIE ŻADNEGO BÓLU? czy operacja to dobre rozwiązanie czy wstrzymać sie, ponowić badania? jakie badania wykonywane są przed sama operacją? będe miał ponownie rezonans? słyszałem o czymś takim jak wchłonięcie się przepukliny?

Damian 22 lata 2011-06-23, 14:45

Zmiany zwyrodnieniowe w postaci dyskopatii nie ulegają same *wchłonięciu*. Generalnie operację wykonuje się w przypadkach objawowych. Jeśli wynik rezonansu magnetycznego pokazuje bardzo zaawansowane zmiany z uciskiem na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe to operacja także wchodzi w grę. Nie widząc wyniku badania trudno wypowiadać się na ten temat.

neuron 2011-06-25, 23:25

Witam!!
Zrobiłam MR bo od 5 lat boli mnie kręgosłup,teraz mam prawie 27 lat.
Lewoboczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego ze spłyceniem jego fizjologicznej lordozy.Dehydratacja i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych L4-L5 i L5-S1.Na poziomie L4-L5 przepuklina tylna centralno-obuboczna uciska przednią ścianę worka oponowego,redukuje zachyłki boczne z uciskiem korzeni nerwowych i obustronnym zwężeniem otworów międzykręgowych.Na poziomie L5-S1 przepuklina tylna centralno-lewoboczna uciska przednią ścianę worka oponowego po stronie lewej,redukuje zachyłki boczne i zwęża otwory międzykręgowe z przewagą po stronie lewej.Przepuklinom towarzyszą zmiany zniekształcająco-wytwórcze na tylno-bocznych krawędziach trzonów kręgów oraz w stawach międzywyrostkowych w największym stopniu nasilone na poziomie L5-S1.Stożek rdzeniowy bez zmian.Co to oznacza??

Renata 2012-09-24, 16:00

Witam. Od jakiegoś czasu mam problemy z kręgosłupem. Bóle nasiliły się w czerwcu lub lipcu 2012 roku. W związku z tym w dniu 27 sierpnia 2012 roku miałem wykonany rezonans, który wykazał: *zniesienie lordozy lędźwiowej. zwężenie z cechami odwodnienia tarcz m-k L4/L5, L5/S1. dzioby kostne na krawędziach trzonów jako wyraz początkowych zmian zwyrodnieniowych. stożek końcowy rdzenia położony prawidłowo, bez zmian. na poziomie L4/L5 cechy prawobocznej przepukliny jądra miażdżystego, masa przepukliny uwypukla się dokanałowo w kierunku prawego zachyłka bocznego na około 8 mm. na poziomie L5/S1 cechy centralnej przepukliny jądra miażdżystego, masa przepukliny uwypukla się dokanałowo centralnie ku tyłowi na około 3 mm, cechy uszkodzenia pierścienia włóknistego.* Został mi wyznaczony termin operacji odcinka L4/L5 na dzień 26 listopada 2012 roku. Mam pytanie, czy wcześniej powinienem się zaszczepić na żółtaczkę i na ile czasu przed operacją powinienem to uczynić, czy oczekując na operację (mam jeszcze trochę czasu do operacji) mogę wykonywać jakieś ćwiczenia sportowe aby zapobiec zastygnięciu mięśni (w tej chwili głównie czas spędzam na leżeniu), mam tu na myśli jazdę na rowerze stacjonarnym oraz ćwiczenia na kręgosłup (np. *koci grzbiet*), a także czy takie ćwiczenia są wskazane po operacji a jeśli tak to ile czasu po operacji, i czy w ogóle jako rehabilitację można uznać jazdę na rowerze stacjonarnym. Bardzo proszę o odpowiedź za którą z góry dziękuję.

Darek9525 2012-09-26, 12:57

Oto wynik badania mr.
spłycenie fizjologicznej lordozy
wysokość trzonów kręgowych zachowana
guzki schmorla w blaszkach granicznych th10-l1
tarcze m-kręgowe na poziomie l4/l5 i l5/s1 obniżone z cechami odwodnienia
na poziomie l5/s1 w przyległych trzonach kręgowych zmiany zwyrodnieniowe
na poziomie l4/l5 niewielka centralna podwięzadłowa przepuklina materiału tarczy m-kręgowej na ok 4mm z niewielką impresją na worek oponowy ,bez cech stenozy kanału
na poziomie l5/s1 centralno-lewoboczne uwypuklenie materiału tarczy m-kręgowej na ok 5,5 mm z impresją na worek oponowy i znacznym spłyceniem lewego zachyłka bocznego -materiał tarczy przylega do lewego korzenia -nie można wykluczyć impresji na korzeń - w porównaniu z badaniem poprzednim nasiliło się uwypuklenie tarczy m-kręgowej w lini pośrodkowej.
lewy otwór m-kręgowy zwężony
cech stenozy nie stwierdzono


co mnie czeka i co mam robić

TOMASZ 2013-03-11, 21:40

Witam w lutym robiłem rezonans magnetyczny kręgosłupa lędzwiowego przepisałem cały wynik wynik badania mr.

spłycenie fizjologicznej lordozy
wysokość trzonów kręgowych zachowana
guzki schmorla w blaszkach granicznych th10-l1
tarcze m-kręgowe na poziomie l4/l5 i l5/s1 obniżone z cechami odwodnienia
na poziomie l5/s1 w przyległych trzonach kręgowych zmiany zwyrodnieniowe
na poziomie l4/l5 niewielka centralna podwięzadłowa przepuklina materiału tarczy m-kręgowej na ok 4mm z niewielką impresją na worek oponowy ,bez cech stenozy kanału
na poziomie l5/s1 centralno-lewoboczne uwypuklenie materiału tarczy m-kręgowej na ok 5,5 mm z impresją na worek oponowy i znacznym spłyceniem lewego zachyłka bocznego -materiał tarczy przylega do lewego korzenia -nie można wykluczyć impresji na korzeń - w porównaniu z badaniem poprzednim nasiliło się uwypuklenie tarczy m-kręgowej w lini pośrodkowej.
lewy otwór m-kręgowy zwężony
cech stenozy nie stwierdzono

proszę o odpowiedz czy jest potrzebna ingeręcja neurohirurgiczna czy może najpierw spróbować rehabilitacja albo co innego .

Tomasz 2013-03-12, 20:06

Witam, właśnie dostałam wynik badania,chciałam prosić o wyjaśnienie.
-lordoza ledzwiowa zniesiona;
-kraek m-k L4/5 z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci odwodnienia i obnienia
wysokosci;
-zmiany wytwórcze na tylno bocznych krawedziach trzonów oraz w stawach m-k ze
zweeniem swiatła otworów m-k;
-tylna wypuklina kraka L3/4 z modelacja worka oponowego;
-przepuklina tylna lewoboczna kraka m-k L4/5 z zajeciem zachyłka bocznego oraz
zweeniem otworu m-k z uciskiem na korzen nerwowy, worek oponowy modelowany;
-tylno lewoboczna wypuklina kraka L5/S1 z modelacja worka oponowego i zweeniem
lewego otworu m-k z moliwoscia ucisku na korzen nerwowy;
-cechy zwyrodnienia tłuszczowego w podchrzestnych czesciach sasiadujacych powierzchni
trzonów L4/5/S1 z nierównoscia blaszek granicznych;
-stoek koncowy bez zmian ogniskowych.

Janina 2013-04-10, 06:25

Proszę o wyjaśnienie badania m r niewielka uogólniona uwypuklina krążka mkręgowego l3uciska worek oponowy i nieznaczne przewężaotwory mkregowe bez ucisku na korzeie nerwowe niewielka tylna centralna i lewoboczna przepuchlina tarczy mkręgowej l4l5 uciska worek oponowy i przewęża lewy otwór mkręgowy bez ucisku na korzeń nerwowy ugolniona uwypuklina krążkakręgowegol5s1 z tylną centralną przepukliną powodują uciśnięcie worka oponowego modelację lewego korzenia nerwowego w zachyłku bocznym oraz przewężenie otworó mkręgowych bez ucisku na korzenie nerwowe obniżene wysokośći dehydractacja tarczy mkręgowej t12l1 il5s1 dehydracja krążka m kęgowego l4l5

Bożena z ostrołęki 2014-03-03, 17:54

Badanie MR odcinaka L/S kręgosłupa wykonane w płaszczyźnie poprzecznej i strzałkowej w obrazach T1,T2 zależnych i STIR uwidoczniło:za poziom L,-prawoboczne skrzywienie,-spłycenie lordozy lędźwiowej,-zbliżone do poziomego ustawienie początkowego odcinka kości krzyżowej,-krążki m-k na poziomach L4/L5,L5/S1 o obniżonej wysokości z cechami wczesnej dehydratacji,-na poziomie L3/L4 w małym stopniu uwypuklony zarys pierścienia włóknistego krążka m-k na wysokości prawego otworu m-k z jego spłyceniem,-na poziomie L4/L5 tylna centralnoprawoboczna przepuklina jądra miażdżystego krążka m-k która uciska worek oponowy razem z zaostrzeniami tylnobocznych krawędzi trzonów spłyca prawy zachyłek boczny kanału kręgowego i modeluje odpowiedni korzeń nerwowy po stronie prawej,-na poziomie L5/S1 w niewielkim stopniu centralnie uwypuklony tylny zarys pierścienia włóknistego krążka m-k,-trzony kręgowe o zachowanej wysokości z zaostrzeniami na krawędziach,-stożek rdzenia nieuciśnięty o prawidłowym sygnale w badaniu MR .
Wnioski:
- na poziomie L4/L5 tylna centralnoprawoboczna przepuklina krążka m-k
- na poziomach L3/L4 i L5/S1 odpowiednio w małym i niewielkim stopniu uwypuklone tylne zarysy pierścieni włóknistych krążków m-k
- poza tym jak w opisie powyżej.
Niech mi ktoś wyjaśni z polskiego na nasze :
Mam bóle w nocy i w dzień nie mogę długo siedzieć .Drętwieje mi noga

~kropla 2014-03-03, 21:05