Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Przepuklina L4-5 i L5-S, uciskające worek oponowy i zwężające zachyłek boczny

Przepuklina L4-5 i L5-S, uciskające worek oponowy i zwężające zachyłek boczny

Witam. Dzisiaj odebrałam wyniki z rezonansu. Wyglądają one tak:
Na poziomie L1-2 krążek nieco spłaszczony bez wypukliny.
Na poziomach L2-3, L3-4 krążki w normie.
Na poziomie L4-5 duża centralno-prawoboczna przepuklina powodująca wyrazne modelowanie worka oponowego i zwężenie zachyłka bocznego prawego.
Na poziomie L5-S1 duża centralno-lewoboczna przepuklina powodująca wyrazne modelowanie worka oponowego i zwężenie zachyłka bocznego lewego.
Poza tym obrazy bez uchwytnych zmian patologicznych.

Jak mam rozumieć ten opis i czy w takim przypadku stosuje sie operacje. Z góry dziękuje za odpowiedz.

Agnieszka 2011-07-11, 19:35

Są to cechy dyskopatii ale bez ucisku struktur nerwowych. Powinna pomóc rehabilitacja.

neuron 2011-11-08, 10:53

Witam....

Te wyniki które przedstawiłam stwierdziły jednoznacznie ze jest zle. Po kilku dniach było jeszcze gorzej. Wylądowałam na stole operacyjnym. Usunęli mi 2 przepukliny. Operował mnie wspaniały neurochirurg dr. Zapałowicz z WAMU w Łodzi. Jestem prawie 2 m-ce po operacji czuje sie bardzo dobrze. Bóle minęły. A rehabilitacja w takim stadium jakim ja byłam mogłaby tylko pogorszyc mój stan. Pomaga wtedy gdy przepuklina jest mała bądz bardzo mała. Pozdrawiam

Agnieszka 2011-11-15, 10:18

Witam mam prośbę o ocenę mojego rezonansu odc. L-S.
na poziomie L3-L4 tylna szerokopodstawna przepuklina krążka m-k modeluje nieco worek oponowy,
na poziomie l4-l5 tylna szerokopodstawna przepuklina krążka m-k modeluje nieco worek oponowy i dotyka korzeni nerwowych w zachyłkach bocznych,
na poziomie l5-s1 tylna szerokopodstawna lateralizujaca nieco w str lewą dotyka do korzenia s1.
skończyłam brać sirdolud, olfen, smaruje się żelem Bals Sulphur, ale pomaga na 2-3 godziny, ból wzrasta przy siedzeniu, staniu. co mam robić - jaka rehabilitacja mi pomoże. Dziękuje za odpowiedź

Magdalena 2014-01-31, 22:10

Wita. Poniżej zamieszczam opis z badania MR jak w temacie:
*Badanie MRI wykonane w sekwencji SE, obrazy T1 i T2 - zależne uwidoczniło:
1. wypuklinę pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego L1-L2 która modeluje brzuszną powierzchnię worka opony twardej
2. przepuklinę tylną centralną dwuboczną krążka międzykręgowego L4-L5, która uciska worek opony twardej i oba korzenie nerwowe
3. uogólnione zmiany zwyrodnieniowo - wytwórcze na krawędziach sąsiadujących trzonów kręgowych
4. pozostałe krążki międzykręgowe prawidłowe w obrazie MR
5. zmiany przeciążeniowe typu Modic I w trzonach L4 i L5
6. pozostałe trzony kręgów o prawidłowym sygnale i prawidłowej wysokości
7. stożek rdzenia bez zmian ogniskowych.
Proszę o poradę, co robić, do jakiego lekarza się udać. Ciężko z tym żyć, ból jest mocny i mam wrażenie, że z dnia na dzień się nasila. Brałem tabletki przeciw bólowe i na rozluźnienie mięśni około kręgosłupowe jak również stosowałem zalecane przez ortopedę maści. Dodatkowo brałem udział w rehabilitacji, która odrobinę, na krótki czas osłabił ból. Prosze o radę.

Andrzej 2014-02-10, 11:03