Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego a ostry ból w plecach

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego a ostry ból w plecach

Od około półtorej miesiąca zacząłem odczuwać ostry ból w plecach.Dostałem skierowanie na rezonans magnetyczny, którego wynik podaję poniżej.Zaznaczam że gram wyczynowo w koszykówkę, co wiąże się z codziennym wysiłkiem. W przyszłym miesiącu jestem umówiony na wizytę do neurochirurga, jednak wcześniej chciałbym uzyskać jakąkolwiek pomoc, odpowiedź czy będę w stanie wrócić jeszcze do uprawiania zawodowo sportu oraz czy moja sytuacja klasyfikuje się na operację. Jeżeli nie, jak długo trwa rehabilitacja takiego przypadku i czy jest możliwość całkowitego wyeliminowania bólu, tak aby nie przeszkadzał podczas późniejszego wysiłku.

Badanie tomografii rezonansu magnetycznego kręgosłupa wykazało:
W odcinku Th12-S3 wykonane w sekwencji TSE w obrazach T1 i T2- zależnych wykazuje prawostronną przepuklinę krążka międzykręgowego L4/L5, szerokość do 6mm, wypełniającą zachyłek boczny kanału kręgowego, uciskającą worek oponowy i korzenie prawego nerwu rdzeniowego. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego jest na tym poziomie zmniejszony do 12mm(stenoza względna)
Na poziomie L5/S1 stwierdza się lewostronną prostruzję krążka międzykręgowego, szerokość do 4,5mm,wypełniającą zachyłek boczny kanału kręgowego, uciskającą worek oponowy i korzenie lewego nerwu rdzeniowego. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego jest na tym poziomie wynosi 16mm
Na poziomie L1/L2 stwierdza się centralnie-prawostronną wypuklinę krążka międzykręgowego, szerokość do 2,5mm, uciskającą worek oponowy bez cech konfliktu dyskowo-korzeniowego. Stwierdza się także guzki Schmorla. Zniesiona jest fizjologiczna lordoza lędźwiowa.

Łukasz 2012-04-18, 20:43

Trudno powiedzieć czy zawodowo będzie mógł Pan uprawiać koszykówkę. Jeśli zdecyduje się Pan na operację, najpewniej na dwóch poziomach to po operacji raczej trudno będzie wrócić do sportu. Poza tym konieczna będzie jeszcze rehabilitacja.

neuron 2012-04-22, 20:02