Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Przepuklina krążka międzykręgowego z uciskiem na worek oponowy i korzenie nerwowe

Przepuklina krążka międzykręgowego z uciskiem na worek oponowy i korzenie nerwowe

Jakiś czas temu robiłem badanie MRI, które wykazało przepuklinę krążka międzykręgowego uciskającą worek oponowy i korzenie nerwowe, wypuklinę krążka i obniżony sygnał krążków. Co mi jest? Co powinienem zrobić?














Tequila 2011-01-09, 15:00

Ucisk worka oponowego i obustronnie korzeni nerwowych jest jak najbardziej wskazaniem do operacji, jeśli objawy są współmierne. Rehabilitacja nie cofnie zmian, a przynajmniej nie wyeliminuje dolegliwości bólowych. Dlatego z wynikiem MR najlepiej udać się bezpośrednio do neurochirurga.

neuron 2011-01-10, 17:40

Dzień dobry. Odebrałam dzisiaj swój wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa który wzbudził we mnie niepokój. Ze względu na to że wizytę u neurologa mam dopiero w przyszłym tygodniu, zdecydowałam się napisać na tym forum. Bardzo proszę o interpretację mojego wyniku. Dodam że mam dopiero 19 lat. Z góry bardzo bardzo dziękuję.
Wynik:
Badanie MR kręgosłupa L-S wykonano w czasie T1, T2-zależnym, przekroje strzałkowe i poprzeczne.
Krążki L4/L5 i L5/S1 są zwężone, o niskim sygnale jak odwodnieniu. Na poziomie L4/L5 centralna podwięzadłowa przepuklina jądra miażdżystego powoduje wyraźny ucisk przedniej powierzchni worka oponowego i niewielki ucisk korzeni rdzeniowych w zachyłkach bocznych. Na poziomie L5/S1 duża centralno-lewoboczna przepuklina jądra miażdzystego powoduje większy niż na poziomie L4/L5 ucisk worka oponowego i obu korzeni rdzeniowych, w większym stopniu uciśnięty jest lewy korzeń, także przy wejściu do otworu międzykręgowego. Prawidłowy obraz pozostałych krążków międzykręgowych i trzonów kręgów. Na poziomie opisanych dyskopatii cechy względnej stenozy kanału kręgowego: poza tym szerokość kanału w normie. Intensywność sygnału stożka rdzenia prawidłowa.

Agata 2013-02-21, 21:00