Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Protruzja piersiowa z modelowaniem rdzenia kręgowego

Protruzja piersiowa z modelowaniem rdzenia kręgowego

Kilka dni temu zrobiłam badanie MR.Bardzo proszę o odczytanie wyniku i proszę mi powiedzieć co dalej.Czy wystarczy tu odpowiednia gimnastyka,czy jest konieczna operacja?
Wynik MR:
Th11/Th12-protruzja tylno-lewoboczna zwężająca płynową rezerwę objętościową ,modelująca przednio-lewoboczną powierzchnię rdzenia kręgowego oraz spłycająca lewy zachyłek boczny,bez ewidentnych cech ucisku na struktury nerwowe.
L3/L4, L4/L5 - boczne uwypuklenie krążka m-k spłycające otwory m-k,bez ucisku na struktury nerwowe.
L5/S1 obwodowe uwypuklenie krążka m-k z niewielką protruzją centralną tylną modelujące tkankę tłuszczową zewnątrzoponową ,wraz z osteofitami krawędzi trzonów i zmianami zwyrodnieniowymi stawów m-k zwężające zachyłki boczne i otwory m-k,bez ewidentnych cech ucisku na struktury nerwowe.
Krążki m-k Th12/l1,L5/s1 z cechami dehydratacji,o obniżonej wysokości ,z drobnymi uszkodzeniami pierścienia włóknistego.
Wnioski:
cechy spondylozy odcinka lędźwiowego o nasileniu jw.bez ewidentnego ucisku na struktury nerwowe.

Bożena 2011-05-31, 15:07

Opisano liczne zmiany zwyrodnieniowe, czyli uszkodzenie krążków międzykręgowych (dysków), które uległy przemieszczeniu. W Pani przypadku, o ile brak nasilonych dolegliwości powinna zostać zalecona rehabilitacja ruchowa, co zahamuje postęp choroby, złagodzi tez nieco dolegliwości. Oczywiście nieodłącznym elementem jest leczenie p/bólowe.

neuron 2011-06-02, 16:20

Niestety mam bardzo silne bóle,które nie pozwalają mi normalnie funkcjonować.Bóle nasiliły się we wrzesniu 2010 i są coraz mocniejsze.Mam dni,kiedy mam problem z poruszaniem się i wtedy już muszę niestety spędzać czas w łóżku.Tabletki p/bólowe w niewielkim stopniu uśmierzają ból.

Bożena 2011-06-04, 22:23