Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Protruzja pierścienia włóknistego krążka międzytrzonowego na poziomie L5-S1

Protruzja pierścienia włóknistego krążka międzytrzonowego na poziomie L5-S1

Witam,

Jakieś 2-3 miesiące temu doznałem urazu podczas treningu (podnoszenie ciężarów). Od tamtej pory odczuwam w różnym stopniu bóle w odcinku krzyżowo- lędźwiowym, objawiające się podczas np. schylania/ pochylania się na prostych nogach. Zaboli lekko również podczas porannego wstawania z łóżka, czy choćby czasem przy wykonywaniu podstawowych czynności jak zakładanie skarpet, butów.
Treningów zaprzestałem, aczkolwiek mam nadzieję wrócić kiedyś do nich, ale już zapewne nie w takim stopniu.

Ogromnie bym prosił o wyrażenie opinii nt wyniku badania, które niedawno otrzymałem, oto one:

*Protruzja centralnej, tylnej części pierścienia włóknistego krążka międzytrzonowego na poziomie L5-S1. Wymiar strzałkowy zmiany rzędu 7 mm. Zmiana zwęża przednią część kanału kręgowego, modeluje przednią powierzchnię worka oponowego. Zwężenie dotyczy również rezerwy objętościowej przyśrodkowych części obu otworów mkg na tym poziomie.
Okrężne uwypuklenie pierścienia włóknistego krążka międzytrzonowego na poziomie L4-L5, wymiar strzałkowy zmian rzędu 3 mm. Niewielki zmniejszenie rezerwy obj. kanału kręgowego oraz przyśrodkowych części obu otworów mkg.
Poza tym obraz kręgosłupa L-S w granicach normy.*

Jakie są perspektywy, biorąc uwagę owy wynik? Czy czeka mnie dłuższa rehabilitacja? Czego powinienem się wystrzegać?

Dziękuję za wszelką odpowiedź

Zapomniałem dodać, że ból trochę promieniuje również na prawą stronę- tudzież centralno- górnej części pośladka.
Wykonuję mały zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha i pleców (nie do uczucia bólu). Chodzę na basen 2x w tyg. (nie pływam żabką)

Kamil 2011-07-03, 02:09

Z wynikiem należy skonsultować się jeszcze z neurologiem. Na początek radzę zacząć od rehabilitacji. Skierowanie wyda Panu lekarz POZ. Po rehabilitacji, czyli po 1-2 miesiącach będzie można ocenić skutek.

neuron 2011-07-04, 23:49

Dziękuję za odpowiedź.

Przy okazji może kogoś zainteresuje:
Wykonałem badanie MR po okresie 3 tygodni od TK. Wynik przedstawiam poniżej.

*Niewielka prawowypukła skolioza kręgosłupa lędźwiowego.
Lordoza lędźwiowa zniesiona.
Na poziomie przestrzeni międzykręgowej L5/S1 niewielka pośrodkowa wypuklina krążka m/k do kanału, z przewagą na stronę prawą, do 4 mm, z modelowaniem worka oponowego.
Wpuklenia o charakterze guzków Schmorla w płytkach granicznych trzonów.
Poza tym, poza w/w, w uwidocznionym odcinku kręgosłupa, prawidłowa wysokość i sygnał trzonów kręgów i krążków międzykręgowych, bez cech zwężenia światła kanału kręgowego i otworów międzykręgowych. Rdzeń kręgowy w odcinku objętym badaniem oraz nici ogona końskiego bez cech patologii.*

W tej chwili bóle w zasadzie ustąpiły, aczkolwiek możliwe że będę miał przeprowadzoną rehabilitację pod okiem ortopedy od przyszłego tyg.
Główną przyczyną bólu był stan zapalny w odcinku piersiowym, który w znacznym stopniu ustąpił.

Pozdrawiam

Kamil 2011-07-30, 13:40