Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Protruzja krążka międzykręgowego

Protruzja krążka międzykręgowego

Witam,

Proszę o analizę rezonansu kręgosłupa szyjnego. Czy wymienione poniżej nieprawidłowości mogą powodować bóle głowy i zasłabnięcia?

Badanie MR kregosłupa szyjnego wykonano w sekwencji TSE (obrazy T2-zalezne, T2-zal. Fat-Sat), SE (T1-zalezne), MEDIC w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych.

Odprostowanie fizjologicznej lordozy szyjnej.

Na poziomie C3/C4 widoczne jest uwypuklenie zarysu krazka miedzykregowego typu bulging disc modelujace nieco worek oponowy.

Na poziomie C5/C6 uwidacznia sie nieduza, posrodkowo- dwuboczna wypuklina (protruzja) krazka miedzykregowego uciskajaca worek oponowy i zwezajaca nieco otwory miedzykregowe.

W stawach miedzykregowych na poziomie C6/C7 widoczne sa zmiany zwyrodnieniowe, które zwezaja zachyłki boczne kanału kregowego.
Poza tym obraz kregosłupa, kanału i rdzenia kregowego w odcinku szyjnym jest w granicach normy.

Justyna 2011-10-31, 18:12

Opisane zmiany mogą powodować ból głowy, ale raczej nie odpowiadają za zasłabnięcia, należy tu przede wszystkim wykluczyć przyczyny internistyczne.

neuron 2011-11-02, 21:09

Dziekuje za odpowiedz.
A te zmiany to cos powaznego, czy wystarczy np. rehabilitacja lub jakies tabletki?
Mam umowione konsultacje u neurologa ale dopiero za 2 tygodnie a wolalabym juz teraz przestac sie martwic, ze obejdzie sie bez operacji.

Justyna 2011-11-03, 07:40

A jeszcze nawiazazujac do w/w tematu: mam wykonanych szereg badań: krew,rezonans glowy tomograf glowy, przeswietlenie pluc, usg tarczycy, węzłów chlonnych, ekg, echo serca, poziom tsh, wszystkie wyniki sa w jak najlepszym porzadku, jedyne nieprawidlowosci dotycza wlasnie odcinka szyjnego.

A objawy sa dosyc niepokojące: bóle głowy, zaslabnięcia, nagla zmina ciśnienia, i dretwienie lewej ręki :(
Pozdrawiam

Justyna 2011-11-03, 09:26

Proponuje wybrać się do angiologa. możliwe że on pomorze. mi jak najbardziej pomogl.

Monika 2011-12-01, 20:09

W takim razie objawy mogą sugerować zaburzenia krążenia naczyniowego, warto rozważyć wykonanie badań z opcją anigo, czyli np. angio-CT.

neuron 2012-01-05, 21:35

Dziękuję, za odpowiedz:) wynika z tego, ze z moim kręgoslupem jest wszystko ok? mieszkam w niemczech i tu lekarz stwierdzil, ze kregoslup nie jest w dobrym stanie :(
i jak najbardziej moge miec wszelkiego rodzaju problemy z tym zw,
a co do krazenia nigdy nie mialam pod tym katem badan, natomiast mialam juz niejednokrotnie badane serce nawet holter...
nic nie pokazaly badania, jedynie to, ze wszystko jest ok...
hmmm, to mam teraz zagwozdke :(
pozdrawiam

Justyna 2012-01-13, 19:08