Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Protruzja i torbiele oponowe w kręgosłupie

Protruzja i torbiele oponowe w kręgosłupie

Dziendobry od 3 lat mam stwierdzona dyskopatie, od tego tez czasu chodze na masaze, dzis dostalam wyniki z MR :
Badanie w sekwencjach SE T1, t2 w przekrojach strzalkowych poprzecznych.
Splycenie fizjologicznej lordozy.
Dehydracja krazkow miedzykregowych na poziomach L4-5,L5-s1, obnizenie na poziomie l5-s1
Poziom L4-5 szerokolukowa,tylna, wieksza po stronie lewej protruzja (??) jadra miazdzystego na ok. 4 mm z umiarkowanym zwezeniem lewego zachylka bocznego, niewielkim prawego oraz dolnego pietra otworow miedzykregowych.
Poziom L5-S1:posrodkowa tylna protuzja jadra miazdzystego na ok4-5 mm z modelowaniem worka oponowego. Cech koloizji korzeniowych nie uwidoczniono.
Stzek koncowy na poziomie L1.
Sygnal stozka koncowego i stuktur ogona konskiego prawidlowy.
Torbiele oponowe(???) w lewym otworze miedzykregowym S1/S2 ok 5 mm sr., wewnatrzkanalowo na poziomie S 2 o sr 12 i 5 mm.
Szerokosc kostnych ograniczen kanalu kregowego w normie.

Co oznacza protruzja, i torbiele oponowe, czy czeka mnie operacja w niedalekiej perspektywie? Mam 35 lat ,male dziecko i fizyczna prace.
Dodam ze rowniez w kregach szyjnych sa zmiany zwyrodnieniowe , a tomografia odcinka piersiowego wykazala niewielkie zmiany zwyrodnieniowe na przednich krawedziach trzonow, i niewielka skolioze Th.

Prosze o przyblizenie mi znaczenia wynikow MR. Agnieszka

Agnieszka 2012-05-30, 18:56