Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Protruzja C6-C7, dolegliwosci bólowe, ograniczenie ruchowe, zaburzenie czucia

Protruzja C6-C7, dolegliwosci bólowe, ograniczenie ruchowe, zaburzenie czucia

Witam,

Od około 1,5 miesiąca dokuczają mi bóle w okolicy lewej łopatki.
Szczególne nasilają się w nocy przy próbie uśnięcia - po rozluźnieniu się wszystkich mięśni ból nie do zniesienia.
Bywało, że byłem zmuszony do snu układać się w pozycji na siedzącej - na krześle w pochyleniu w przód i oparciu o stół.
W dzień nie tak dokuczliwe.
Jest też ograniczenie ruchomości lewego ramienia
tzn. przy pewnych ułożeniach lewego ramienia względem szyi ból ustępuje
(np przy pochyleniu szyi / głowy w kierunku do przodu ewentualnie lewego ramienie / łopatki również do przodu i zawinięcie w prawo)
a przy innych nasila się
(próby przyjęcia wyprostowanej pozycji (klata do przodu) i wyprostowania / odchylenia do tyłu głowy).
Próby przesunięcia albo odchylenia głowy do tyłu też powodują wspomniany ból - który ja lokalizuję w okolicy łopatki.
Do spania można przy odrobinie wysiłku jakąś pozycję dobrać
ale zmiana pozycji w trakcie snu skutkuje dolegliwościami (i zapewne podrażnienia / pogłębienie ew. stanu zapalnego).
Ból odczuwalny był też przy każdym wstrząsie (komunikacja drogowa, kichnięcie, kaszel).

opis / wynik badania rezonansowego (ok 3 tygodnie od powstania dolegliwości):
*
Badanie kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencjach FRFSE T2, FSE T1, STIR
przeglądowe w przekrojach strzałkowych i poprzecznych o grubości warstwy 3 mm.
Artefakty ruchowe /nasilone dolegliwości bólowe/ utrudnienie interpretacji.

Znaczne spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa.
Wielopoziomowo uwidoczniono cechy częściowej dehydratacji krążka międzykręgowego,
poza tym na poziomie: -C6-C7 obecność protruzji na ok. 2-3 mm
z nieznacznym modelowaniem worka oponowego
, zwężeniem otworów międzykręgowych obustronnie z większym nasileniem zmian po stronie lewej.
Nie można wykluczyć cech kolizji korzeniowej po stronie lewej na tym poziomie.
Wysokość trzonów zachowana, na krawędziach trzonów obecność niewielkich zmian zwyrodnieniowych.
Rdzeń kręgowy o prawidłowym sygnale.
Wymiar strzałkowy kanału kręgowego w zakresie normy

Na granicy badania, w odcinku piersiowym kręgosłupa uwidoczniono obecność zmian dyskopatycznych,
do rozważenia poszerzenie diagnostyki.

WNIOSKI
- obecność zmian dyskopatycznych kręgosłupa szyjnego.
*

Po pierwszych 3 tygodniach przez kolejne 2 tygodnie miałem zabiegi rehabilitacyjne (laser, prąd-TENSE, fonoforeza) oraz wsparcie farmakologiczne (przeciwbólowo i przeciwzapalnie).
Po tym czasie dolegliwości bólowe zelżały trochę i zwiększyły się możliwości ruchowe lewego ramienia.
Mogę już bez obaw zakaszleć, kichnąć czy przejechać przez próg zwalniający.
Nadal istnieją położenia kolizyjne - powodujące ból - zwłaszcza przy wyprostowanej i odchylanej do tyłu głowie.
Pozostały / pojawiły się też zaburzenia czucia po lewej stronie (odrętwienie części dłoni - kciuk i palec wskazujący).
Dolegliwości nasilają się też po wysiłku / dżwiganiu nawet niewielkich ciężarów.

Proszę o poradę

Przypuszczam, że ustąpił jakiś stan zapalny wywołany początkowo jakimś uciskiem / kolizją i powodujący ostre dolegliwości
i obawiam się, że teraz pozostał stan w miarę stabilny ale nie rokujący dalszej poprawy?

Jakie są rokowania / możliwości dalszego rozwoju albo regresu
- z jednej strony dolegliwości (zaburzenia czucia i już mniej dokuczliwe bóle)
- a z drugiej samego schorzenia (przemieszczenie i być może uszkodzenie dysku C6-C7)

Nadal nie wiem czy doszło do pęknięcia i *wylania* czy *tylko* lekkiego wysunięcia dysku spomiędzy kręgów bez przerwania struktury dysku
i jakie w poszczególnych przypadkach sa możliwości regeneracyjne / gojenia sie uszkodzonych struktur

Jak przeciwdziałać dalszym innym zidentyfikowanym zwyrodnieniom (dehydratacja)

Do jakich specjalistów należy się udać w razie utrzymywania się nadal (ew. przez jaki czas?) obecnych objawów?
(Wizyty u Neurologa i Ortopedów na razie zaowocowały zleceniem najpierw przeprowadzenia a ostatnio także powtórzenia serii zabiegów przy wsparciu farmakologicznym i unikania wysiłku)
Jak samodzielnie wspierać proces rehabilitacji?
Czy kołnierz ortopedyczny byłby dobrym pomysłem (przynajmniej do spania)?
Spotkałem się ze sprzecznymi opiniami (także w trakcie konsultacji lekarskich w odwiedzonych poradniach) na temat:
- manualnej terapii (masaże odcinka szyjnego)
- samodzielnych ćwiczeń
- zaangażowania ruchowego (jazda na rowerze, pływanie na basenia różnymi technikami)

Jakie zalecenia - farmakologiczne i inne wspomagające regenerację (dieta / materace / poduszki)?

z góry dziękuję za wszelką pomoc

Jarek 2013-09-26, 23:59