Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Prośba o interpretację MRI L-S

Prośba o interpretację MRI L-S

Witam.
Mam 37 lat i od kilkunastu lat borykam się z bólami kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Przez całe życie czynnie uprawiam sport - w chwili obecnej (czyli przed wystąpieniem choroby) piłka siatkowa i bieganie. 5 tygodni temu, podczas przebywania na dworze (-16 st. i wietrze około 40km/h) poczułem przenikliwy chłód w okolicy krzyża, trawjący jakieś 5 minut. Po dwóch dniach nie mogłem podnieść się z łóżka.
Objawy rwy kulszowej miewałem kilka razy w życiu ale po zastosowaniu leków rozluźniających i przeciwbólowych mijał po kilku, kilkunastu dniach na tyle, że można było normalnie funkcjonować. Tym razem, niestety, po 5 dniach ból nasilił się do tego stopnia, że zwykłe czynności jak poranna toaleta zaczęły sprawiać okropne trudności. Wylądowałem na L4, na którym przebywam już 5 tydzień. Po około 2 tygodniach zaczęły się problemy ze wspięciem na palce, obecnie nie jestem w stanie wspiąć się na palce wcale. Nazywa się to chyba zniesieniem odruchu skokowego. Poruszam się przenosząc jakby nogi - jakbym brodził w wodzie. Ból uśmierzam lekami p/bólowymi i przeciwzapalnymi i jest on teraz jakby mniejszy niż na początku. Już umiem sobie z nim radzić. Wykonuję tez delikatne ćwiczenia rozciągające, zwisam na drążku - generalnie wykonuje takie ćwiczenia, które nie sprawiają bolu.
Neurolog wystawił skierowanie na MRI z podejrzeniem *Objawów chromania ogona końskiego*.
Wykonałem rezonans magnetyczny i bardzo proszę o interpretację wyniku. Wizyta u neurologa dopiero za 3 tygodnie a ja martwię się że te niedowłady stóp i łydek już nigdy się nie cofną. Proszę o jakąś poradę i słowa otuchy.

*Wyrównanie lordozy lędźwiowej.

Tylna prawoboczna przepuklina tarczy m/kręgowej L4/L5 z wydzielonym sekwestrem do prawego otworu m/kręgowego uciska worek oponowy, korzeń nerwowy w prawym zachyłku bocznym oraz przewęża prawy otwór m/kręgowy z uciskiem na korzeń nerwowy.

Uogólniona uwypuklina krążka m/kręgowego L4/L5 z masywną tylną, lewoboczną przepukliną, z cechami znacznej redukcji rezerwy objętościowej kanału kręgowego, z uciskiem na worek oponowy, korzeń nerwowy w lewym zachyłku bocznym oraz przewężeniem otworów międzykręgowych bez ucisku na korzenie nerwowe.

Lewoboczna przepuklina krążka m/kręgowego L2/L3 poza otworem m/kręgowym modeluje korzeń nerwowy.
Obniżenie wysokości i dehydratacja tarcz m/kręgowych L2/L3, L4/L5 i L5/S1.
Trzony lędźwiowe prawidłowej wysokości, bez cech przebudowy.
Stożek rdzenia kręgowego prawidłowy.*

Proszę o jakieś wskazówki, informacje, cokolwiek. Zaczynam wpadać w panikę i boję się że jedyne co mi pomoże to operacja kręgosłupa, co mnie przeraża.

Marek 2014-03-12, 11:21

Dziękuję za wszystkie porady... To bardzo aktywne forum...

Marek 2014-03-17, 14:44