Od trzech lat mam problemy z kręgosłupem lędźwiowym. Pracuję w pozycji siedzącej. Odczuwam silny ból w prawej części kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do prawego biodra z uniesieniem go. Od miesiąca czasu przyjmuję silne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ból po nich ustępuje lecz gdy przestaję je przyjmować- powraca. Robiłam badania RTG, TK i MR. Chciałabym się dowiedzieć:
- co oznaczają opisane nieprawidłowości, czy są groźne i które najbardziej,
- jak jak je leczyć oraz jak długo może potrwać leczenie.
Opis badania RTG:
W kręgosłupie L-S stwierdza się lewostronne skrzywienie, zwężenie tarczy międzykręgowej L4-L5 oraz rotacje trzonów kręgowych.
Opis badania TK:
Duża, pośrodkowa wypuklina krążka L3-4 z wyraźnym uciskiem na worek oponowy. Wysokość tego krążka obniżona. Zaawansowane zmiany degeneracyjne krążka L4-5 ze skrajnym obniżeniem jego wysokości i objawami próżni. Szerokopodstawne uwypuklenie tego krążka z uciskiem na worek oponowy i oba korzenie nerwowe L5. Niezrośnięte łuki kręgu L5 i segmentu S1. łuk L5 po stronie prawej skrócony, pogrubiały. Nieprawidłowa budowa stawu międzywyrostkowego L5- S1 po stronie prawej- obraz zmian rozwojowych. Zmiany zwyrodnieniowo- wytwórcze, umiarkowane, w stawach miedzywyrostkowych na poziomie L4-5. Wysokość trzonów i pozostałych krążków międzykręgowych w normie. Utkanie kostne kręgów lędźwiowych bez zmian ogniskowych. Oś kręgosłupa zachowana.
Wyniki badania MR :
Sakralizacja kręgu L5. Wskazana ocena łączna z badaniem RTG. Możliwa lumbalizacja kręgu S1. W badaniu MR za poziom L5- S1 uznano ostatni hypoplastyczny krążek międzykręgowy. Zachowana fizjologiczna lordoza odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Krążki międzykręgowe L3- L4 i L4- L5 mają uszkodzoną strukturę, widoczne jest obniżenie intensywności sygnałów w czasie T2 jako wyraz ich odwodnienia. Wysokość k.m. L3- L4 i L4- L5 jest obniżona. Wypukliny tylne dokanałowe, centralna k.m. L3- L4 i centralno- dwuboczna k.m. L4- L5 uciskają worek opony twardej. Uciśnięte są oba korzenie L3 i L4. Nieco uwypuklony do kanału kręgowego k.m. L2- L3. Stożek końcowy rdzenia kręgowego jest nie poszerzony, nieuciśnięty i bez zmian ogniskowych. Torbiele pajęczynówki o śr. ok. 8 i 14mm widoczne na poz. S2. Szerokość kanału kręgowego i worka opony twardej w odcinku lędźwiowym jest prawidłowa.
Agnieszka 2012-03-03, 12:40
Opisano wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne. Najistotniejszy jest ucisk na korzenie nerwowe, co powinno zostać zweryfikowane z wynikiem badania neurologicznego. Najlepiej udać się do neurochirurga celem kwalifikacji do leczenia operacyjnego. W przypadku ucisku leczenie p/bólowe i p/zapalne nie jest wystarczające.
neuron 2012-03-04, 15:33