Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Praca fizyczna przy zwyrodnieniach i wypuklinach kręgoslupa piersiowego i lędźwiowego

Praca fizyczna przy zwyrodnieniach i wypuklinach kręgoslupa piersiowego i lędźwiowego

Witam mam 47 lat, a to są moje badania: Badanie MR odcinka szyjnego:Kyfotyczne ustawienie osi kręgosłupa szyjnego, pośrodkowo-prawoboczna przepuklina tarczy międzykręgowej C4/C5 uciskająca worek oponowy od strony prawej i prawy korzeń nerwowy. Pośrodkowo-prawoboczna wypuklina tarczy międzykręgowych C5/C6 i C6/C7 uciskająca worek oponowy od strony prawej. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgowych na tych poziomach uciskają worek oponowy. MR odcinka piersiowego: centralna wypuklina tarczy międzykręgowej Th3/4, Th4/5, uciskająca worek oponowy i pośrodkowoboczna wypuklina tarczy międzykręgowej Th4/5, uciskająca worek oponowy od strony prawej. Wypuklina Th5/6 oraz zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kregowych na tych poziomach z uciśnięciem worka oponowego.MR odcinka lędzwiowego: centralne przepukliny tarczy międzykręgowych L4/5 i L5/S1 z uciśnieciem worka oponowego, a na poziomie L4/5 także korzeni nerwów rdzeniowych obustronnie. Małe centralne wypukliny tarcz międzykręgowych L2/3 i L3/4 z delikatnym uciśnięciem worka oponowego. Cechy zwyrodnienia tarcz międzykregowych L4/5 i l5/S1 w postaci obniżenia sygnałów T2. Stenoza kanału kregowego. Niewydolność podstawno-kregowa obustronna, nadciśnienie tętnicze, hypoplazja obu tętnic do głowy tylnych oraz zaniki korowe mózgu. Mam także osteroarterozę stóp, chondropatia stawu kolanowego II / III stopień, Torbiel Beckera prawego dołu podkolanowego, leukoplakia strun głosowych. ciekawi mnie jeszcze mój nowy opis RTG stawów ramiennych: Odstępy barkowo-ramienne: obręcz barkowa prawa ok. 7,7mm, lewa 7,4 mm. Sklerotyzacja i spłaszczenie guzków większych kości ramiennych. Stawy barkowo-obojczykowe niezmienione. Odstępy kruczo-obojczykowe prawidłowe. Sklerotyzacja brzegów panewek łopatek.

Marta 2012-04-14, 14:13

Zmian jest wiele, część w zasadzie do oceny ortopedy, szczególnie opis RTG. Ważne jakie objawy neurologiczne występują. Stąd też zależeć będzie czy konieczna jest np. konsultacja neurochirurgiczna, czy wystarczy leczenie rehabilitacyjne.

neuron 2012-04-16, 21:16