Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Poszerzony układ komorowy i cechy wodogłowia normotensyjnego

Poszerzony układ komorowy i cechy wodogłowia normotensyjnego

Witam,

Kilka miesięcy temu miałam wykonywany 2 razy rezonans magnetyczny mózgu (powodem były powtarzające się przez pół roku zawroty i bóle głowy). Wynik badania wskazał jedynie *widoczne znaczne poszerzenie układu komorowego* (szerokość komór bocznych w zakresie trzonów o przekroju 16-18mm, komora III-15mm, wodociąg-6mm, komora IV-19mm). W wyniku badania stwierdzono, że są to *cechy wodogłowia normotensyjnego*.
Od neurochirurga otrzymałam leki na bóle głowy.Na zawroty (przez które prawie nie wychodziłam z domu) dostałam lek Betaserc, który mi bardzo pomógł. Obecnie nie zażywam już tych leków, ale jestem ciągle śpiąca, czasami czuję się słabo z powodu senności, ale nie kręci mi się już w głowie, ani nie mam bólów głowy.

Chciałam zapytać, czy to poszerzenie układu komorowego miało w ogóle jakiś związek z moimi zawrotami głowy? Czy jest to duże poszerzenie? Lekarz stwierdził, że być może taka się urodziłam. Na etykiecie Betaserc*u przeczytałam, że działa on na błędnik. Czy mogę więc mieć problem z błędnikiem, czy raczej powinien on zostać ujawniony w badaniu rezonansem magnetycznym?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
Pozdrawiam

Anna 2012-01-02, 13:27

Trudno ocenić czy taki szeroki układ komorowy występuje od urodzenia nie dysponując wcześniejszymi wynikami badań. Badanie MR nie wykaże zmian w błędniku. W tym celu nalezy udać się do laryngologa. Może tak być ,że zaburzenia równowagi wynikają z poszerzenia układu komorowego lub zaburzeń błędnikowych.

neuron 2012-01-03, 22:38

Dziękuję za odpowiedź. A czy jest to duże poszerzenie, czy nieznaczne?

Anna 2012-01-05, 21:48

Radiolog opisał to jako znaczne poszerzenie. W tej kwestii powinien wypowiedzieć się jeszcze neurochirurg.

neuron 2012-01-06, 11:35