Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Postępy rozpoczynającego się wodogłowia

Postępy rozpoczynającego się wodogłowia

Badanie 1

MR mózgowia bez podania środka kontrastowego iv.Badanie MR glowy wykonano aparatm 1,5 T w sekwencjac T1 i T2 TSE oraz T2 TIRM dark-fluid.Grubośc warstw 5 mm.Intensywnośc sygnałów z pozostałej części istoty białej oraz istoty szarej mózgu prawidłowa.Układ komorowy nadnamiatowy nieco poszerzony,nieprzemieszczony,bez wyraźnej asymetrii.Szerokośc komory III w częsci tylnej ok 11 mm,wymiar dwuczołowy komór bocznych ok 48 mm. Wodociąg mozgu słabo widoczny,podejrzenie zwężenia.
Komora IV prawidłowa.Ciało modzelowate nieco uniesione,trzon szerokości 4-5 mm.Intensywnoś sygnałów ze struktur tylnojamowych (pień mózgu,móżdżek)prawidłowa. Powietrznoś zatok obocznych nosa prawidłowa.Obraz budzi podejrzenie rozpoczynającego się wodogłowia,byc może na podłożu zwężenia wodociągu mózgu.

badanie 2 po 3 miesiacach z kontrastem

Rodzaj badania: MR mózgowia z kontrastem iv.Opis:Badanie wykonano w sekwencjach T1 i T2 TSE, T2 TIRM dark-fluid.Badanie kontrolne.Sygnał istoty białej i szarej mózgowia prawidłowy, zmian ogniskowych nie uwidoczniono.Wdalszym ciągu poszerzenie układu komorowego nadnamiotowego-komora III szerokości do 11mm, wymiar dwuczołowy komór bocznych ok.47mm.Obraz porównywalny do badania poprzedniego.Sygnał istoty okołokomorowej prawidłowy.Wodociąg mózgu wąski.Struktury tylno jamowe w normie.Ciało modzelowate nieco uniesione, trzon grubości minimalnej ok.3,5mm w części tylnej.Wysokość przysadki mózgowej ok.9mm , jej górna powierzchnia nieco uwypuklona, sygnał prawidłowy-obraz w normie do wieku.Wskazana dalsza kontrola.

Czy mój wynik się pogorszył/polepszył?W którą stronę to postępuje*(Mam 20 lat

dlaczego 2010-09-06, 11:20

Oba wyniki są bardzo podobne. Dyskretny postęp wodogłowia w drugim badaniu. Tak jak zalecił lekarz konieczna jest obserwacja.

neuron 2010-09-07, 13:16

Wieki temu dodany post ale zaryzykuje. Mam podobne objawy, co dzis sie z Toba dzieje? Jak sie czujesz?

Kamil 2018-06-11, 19:02