Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Podejrzenie wodogłowia narastającego aktywnego

Podejrzenie wodogłowia narastającego aktywnego

U mojej dziewczyny stwierdzono podejrzenie narastającego wodogłowia chociaż jeszcze nigdy nie miała wodogłowia a tym bardziej nie ma wogóle zastawki w głowie a oto opis jest Rezonansu Magnetycznego proszę o pomoc co to może oznaczać i czy będzie potrzeba operacja i zastawka.

MR mózgowia bez podania środka kontrastowego iv.Badanie MR glowy wykonano aparatm 1,5 T w sekwencjac T1 i T2 TSE oraz T2 TIRM dark-fluid.Grubośc warstw 5 mm.Intensywnośc sygnałów z pozostałej części istoty białej oraz istoty szarej mózgu prawidłowa.Układ komorowy nadnamiatowy nieco poszerzony,nieprzemieszczony,bez wyraźnej asymetrii.Szerokośc komory III w częsci tylnej ok 11 mm,wymiar dwuczołowy komór bocznych ok 48 mm. Wodociąg mozgu słabo widoczny,podejrzenie zwężenia.
Komora IV prawidłowa.Ciało modzelowate nieco uniesione,trzon szerokości 4-5 mm.Intensywnoś sygnałów ze struktur tylnojamowych (pień mózgu,móżdżek)prawidłowa. Powietrznoś zatok obocznych nosa prawidłowa.Obraz budzi podejrzenie rozpoczynającego się wodogłowia,byc może na podłożu zwężenia wodociągu mózgu.

Proszę powiedzieć co to może oznaczać i co trzeba jeszcze zrobić czy będzie potrzebna operacja i zastawka dodam że dziewczyna ma mocne bóle głowy.

Angelika i Sebastian 2010-07-26, 11:41

Decyzja ostateczna należy do neurochirurga. Objawy kliniczne narastają a zwężenie wydaje się być tego uzasadnioną przyczyną. W takiej sytuacji nie można niestety wykluczyć operacji.

neuron 2010-07-26, 13:11

Jak długo się może czekać na taką operację wstawienia zastawki czy operacja niesie za sobą jakieś powikłania jeśli tak to jakie i jak długo trwa taki zabieg wszczepienia taki zastawki w jakiej narkozie jest on przeprowadzony i ewnetualnie jakie badania jeszcze moja dziewczyną by musiała wykonać

Angelika i Sebastian 2010-07-26, 13:22